"To fake news". Prof. Gontarski o raporcie dot. praworządności w Polsce

- Powinniśmy wdawać się w spór merytoryczny, nie możemy dać się sprowokować do pyskówki. Racja prawna jest absolutnie po naszej stronie - powiedział prof. Waldemar Gontarski z Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Skomentował w ten sposób raport dot. praworządności w Polsce stworzony przez jedną z unijnych komisji.

2020-05-26, 12:24

"To fake news". Prof. Gontarski o raporcie dot. praworządności w Polsce
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Posłuchaj

Prof. Waldemar Gontarski o raporcie dot. praworządności w Polsce i postawie, jaką powinien przyjąć nasz kraj wobec unijnych instytucji ("Temat dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

"Polskie władze powinny ponieść konsekwencje odchodzenia od wartości unijnych". Taką ocenę wydała większość europosłów komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego podczas dyskusji na temat praworządności w naszym kraju.

"Powtarza kwietniową rezolucję"

Powiązany Artykuł

Karol Karski 663.jpg
Raport dot. praworządności w Polsce. Karski: wyraz hipokryzji oraz świeckiej, jałowej tradycji

W raporcie, podsumowującym dyskusję, mowa jest m.in. o upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości oraz braku równych możliwości prowadzenia kampanii wyborczej w czasie pandemii. Jest w nim również krytyka procedowania ustaw o zakazie aborcji i edukacji seksualnej, a także wezwanie, by ocenę praworządności łączyć z wysokością środków przyznawanych danemu państwu.

- Dokument ten powtarza kwietniową rezolucję PE przeciwko Polsce. Wskazane tezy zawarte były również w piśmie lobbystów do pani Věry Jourovej, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, oraz do pana Reyndersa, komisarza ds. sprawiedliwości. Jest w nim mowa o tym, że w Polsce, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, nie można zmienić prawa wyborczego na pół roku przed wyborami. To samo jest w raporcie, ta sama teza - zauważył prof. Gontarski.

Pandemia jako nadzwyczajna okoliczność

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że w 2006 roku, jako ekspert sejmowy, skierował pismo procesowe do TK, by znalazło się rozwiązanie w sytuacji nadzwyczajnych okoliczności, żeby skrócić tzw. vacatio legis między ogłoszeniem prawa, a jego wejściem w życie.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Polskie Radio Beata Kempa 1200.jpg
"Kłamliwy dokument". Beata Kempa o raporcie ws. polskiej praworządności

- TK zgodził się, zgodził się na to również pan prof. Marek Safjan, wtedy sędzia TK. Dlatego fake newsem jest to, że Polacy nie mogą sobie zmienić prawa wyborczego na pół roku przed wyborami. TK stwierdził, że mogą, jeśli uzasadnią to nadzwyczajnymi okolicznościami. A czym innym jest epidemia? Powinniśmy wdawać się w spór merytoryczny, nie można dać się sprowokować do pyskówki. Racja prawna jest absolutnie po naszej stronie - podkreślił prof. Waldemar Gontarski.

W opinii prawnika "dopóki nie zreformują się instytucje unijne, będziemy mieli bałagan i totalny unijny fake news prawny oraz pożywkę dla rozmaitych lobbystów, którzy suflują instytucjom unijnym różne rzeczy o Polsce".

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Waldemar Gontarski, Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji
Data emisji: 26.05.2020
Godzina emisji: 11.33

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej