Rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia. Uroczysta msza święta w Warszawie i wykład

39 lat temu, 28 maja 1981 roku, zmarł kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, wybitny mąż stanu, obrońca praw człowieka, Kościoła i narodu, uważany za jednego z największych Polaków XX wieku. Miał 79 lat. W rocznicę śmierci prymasa, o godz.19.00 o owoce jego beatyfikacji modlić się będą mieszkańcy Warszawy.

2020-05-28, 13:33

Rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia. Uroczysta msza święta w Warszawie i wykład
Kardynał Stefan Wyszyński. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W 39. rocznicę śmierci Prymasa Stefana Wyszyńskiego w warszawskiej archikatedrze sprawowana będzie uroczysta msza święta w intencji owoców jego nadchodzącej beatyfikacji, odprawi ją kard. Kazimierz Nycz.

Okolicznościowy wykład

W ramach duchowych przygotowań do beatyfikacji Warszawiacy wysłuchają prelekcji, którą wygłosi prof. Krzysztof Koehler. Temat wykładu to "Wizja obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski".

- Przedstawiając program tych obchodów, będę starał się wskazać nie tylko, na czym on polegał, ale także, jakie było jego znaczenie dla przyszłości Polski i Kościoła – zapowiada wybitny eseista i profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jak informuje Archidiecezja Warszawska, ze względu na obostrzenia sanitarne związane z epidemią koronawirusa, do archikatedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście będzie mogło wejść ok. 150 osób. Msza święta, modlitwa i prelekcja będzie transmitowana na kanale YouTube Archidiecezji.

REKLAMA

Prymas Wyszyński kierował Kościołem katolickim w Polsce w latach 1948-1981. Z jego inicjatywy w 1965 roku episkopat wystosował orędzie do biskupów niemieckich, zawierające przebaczenie win i prośbę o pojednanie obu narodów. Pośmiertnie, w 1994 roku, prymas został uhonorowany Orderem Orła Białego. Rozpoczęty w 1989 roku proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego zakończył się po 30 latach, jesienią 2019 roku. Uroczystość beatyfikacji, zaplanowana na 7 czerwca, została zawieszona z uwagi na pandemię koronawirusa.

Czcigodny Sługa Boży

Prymasowi Tysiąclecia przysługuje tytuł "Czcigodnego Sługi Bożego". Prymas Stefan Wyszyński w swoich działaniach kierował się dobrem Kościoła i polską racją stanu, uznając potrzeby i dobro państwa za najwyższą normę działania. Wypowiadając się w imieniu narodu, konsekwentnie bronił również praw osób innych wyznań i niewierzących. Służąc Kościołowi, służył ojczyźnie, którą rozumiał jako wspólnotę ludzi zjednoczonych wiarą, kulturą i historią.

Powiązany Artykuł

Prymas-Wyszyński_663_364.jpg
39. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wielokrotnie upominał się o godność człowieka i jego prawa. W okresie komunistycznych represji prymas skierował do władz memoriał, w którym mówił, że Kościół nie może pójść na dalsze ustępstwa, w obliczu krzywd, jakich doznają zarówno hierarchowie, jak i społeczeństwo. Znalazły się w nim słynne słowa: "Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nie wolno. Non possumus. (Nie możemy.)". Wkrótce potem, 25 września 1953 roku, został aresztowany i trzy lata przebywał w odosobnieniu. Opracował wówczas program odnowy życia religijnego w Polsce zawarty w Jasnogórskich Ślubach Narodu.

REKLAMA

Wielka Nowenna i Millenium Chrztu Polski

W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski, będącą narodowymi rekolekcjami. W 1966 roku z jego inicjatywy odbyły się uroczystości Millenium Chrztu Polski. W latach 1980-1981 pośredniczył w rozmowach między władzami PRL a Solidarnością. Pracował do końca, gdy wiosną 1981 roku zaognił się spór między władzami i działającą od kilku miesięcy Solidarnością, prymas spotkał się z premierem Wojciechem Jaruzelskim. Jeszcze w kwietniu 1981 roku kardynał Wyszyński przyjął delegację założycielską Solidarności Rolników Indywidualnych.

Ostatni raz wystąpił publicznie 22 maja 1981 roku, otwierając obrady Rady Głównej Episkopatu Polski. Zmarł na chorobę nowotworową 28 maja 1981 roku o godz. 4.40, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Było to dwa tygodnie po zamachu na Jana Pawła II. Pogrzeb prymasa Wyszyńskiego stał się wielkim wydarzeniem patriotycznym i manifestacją poparcia głoszonych przez niego idei.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej