"Przestępstwa komunistów powinny być rozliczone". Andrzej Dera o nowelizacji ustawy IPN
Minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta powiedział, że aby zapobiec przedawnieniu zbrodni komunistycznych, parlament musi w czerwcu dokonać nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
2020-05-31, 16:56
Posłuchaj
Poinformował, że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad nowymi przepisami. Podczas czwartkowej sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze stosowną ustawę.
Powiązany Artykuł
Tadeusz Płużański: założenie, żeby przedawniać zbrodnie komunistyczne, jest szatańskie
W Polskim Radiu 24 prezydencki minister wyraził nadzieję, że uda się zamknąć proces legislacyjny na czas. Ostrzegł, że w przeciwnym wypadku, ponieważ prawo nie może działać wstecz, część nierozliczonych zbrodni komunistycznych nie będzie mogła być ścigana.
Andrzej Dera powiedział, że w Kancelarii Prezydenta trwają intensywne prace nad projektem zmiany ustawy. Nad nowelizacją pracuje także IPN. - Chodzi o to, żeby jak najszybciej taki projekt powstał, a (...) parlament musi poprzez intensywność swoich prac spowodować, to żebyśmy przed 1 sierpnia zdążyli ze zmianą tej ustawy, bo tylko wówczas nie będzie przedawnienia - wyjaśnił Andrzej Dera.
REKLAMA
"Zbrodnie komunistyczne powinny być tak ścigane jak zbrodnie ludobójstwa"
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że stanowisko i linia polityki historycznej prezydenta Andrzeja Dudy są jednoznaczne od początku jego urzędowania. Zakładają, że przeszłość jest ważna, ponieważ stanowi korzenie naszej współczesności. W związku z tym - jak mówił prezydencki minister - "nie mogą ulec przedawnieniu te czasy, kiedy komuniści w sposób jawny złamali życie, życiorysy ludzi, wszystko to, co było związane z patriotyzmem". Andrzej Dera podkreślił, że "wszelkie te przestępstwa, które oni wówczas popełniali, nie powinny pójść w zapomnienie. Powinny być rozliczone". Przypomniał, że po to właśnie powstał Instytut Pamięci Narodowej.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Jan Józef Kasprzyk: zbrodnie komunistów nie powinny nigdy ulec przedawnieniu
Andrzej Dera wskazał, że pokojowe przejście w 1989 roku z komunizmu do demokracji było wielkim osiągnięciem, jednak konieczne jest rozliczenie okresu PRL, kiedy - jak mówił - decyzje zapadały w Moskwie, a nie w Polsce.
Zapowiadając podpisanie nowelizacji, prezydent Andrzej Duda mówił na czwartkowym spotkaniu z internautami, że - jego zdaniem - "zbrodnie komunistyczne powinny być tak ścigane jak zbrodnie ludobójstwa". Dodał, że "większość tych zbrodni to było katowanie, zabijanie ludzi - te zbrodnie niestety nie zostały w Polsce ukarane w taki sposób, jak by tego wymagała sprawiedliwość, nad czym boleje".
Obecne przepisy ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej przewidują, że zbrodnie komunistyczne, które nie doprowadziły do śmierci pokrzywdzonego, ulegają przedawnieniu 1 sierpnia 2020 roku, a te, które doprowadziły do śmierci - 1 sierpnia 2030 roku.
REKLAMA
dn
REKLAMA