more_horiz

Tadeusz Płużański: założenie, żeby przedawniać zbrodnie komunistyczne, jest szatańskie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 16:00
- Cały aparat z lat 70. czy 80. jest do ukarania - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tadeusz Płużański, historyk i publicysta nt. ustawy, która dopuszcza przedawnienie zbrodni komunistycznych. Podkreślił, że prawo to należy jak najszybciej "w ciągu tygodnia, dwóch" znowelizować.
Tadeusz Płużański
Tadeusz PłużańskiFoto: PR24

1 sierpnia 2020 r. ulegają przedawnieniu zbrodnie komunistyczne, co oznacza, że prokuratorzy pionu śledczego IPN tracą obowiązek ścigania ich sprawców. Przepisy nie dotyczą jednak zabójstw i np. zbrodni przeciwko pokojowi lub ludzkości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
stefan michnik 1200 yt.JPG
"Komuniści nie mogą nam się śmiać w twarz". Jerzy Bukowski o możliwym przedawnieniu zbrodni PRL

"Nie wiem, jak to możliwe"

- Gdyby rzeczywiście tak się stało, to byłby chichot historii - skomentował Tadeusz Płużański, wskazując na to, że 1 sierpnia przypada rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 

>>>[POLSKIE RADIO 24] "Zbrodnie komunistów to zbrodnie przeciwko ludzkości". Jan Józef Kasprzyk o ustawie o IPN

- Nie wiem, jak to możliwe, jak i kto do tego doprowadził. Założenie, żeby przedawniać zbrodnie komunistyczne, jest szatańskie - ocenił dziennikarz.

Jego zdaniem zbrodnie te "z zasady wszystkie powinny być traktowane jako zbrodnie przeciw ludzkości" i "nieprzedawnialne".

"Nowelizacja, która to powstrzyma, powinna wyjść od IPN"

Tadeusz Płużański podkreślił, że 1 sierpnia doszłoby do przedawnienia zbrodni "sędziów, prokuratorów, funkcjonariuszy milicji, UB, SB, wcześniej KBW, struktur wojskowych". Miałyby być one potraktowane "jako mniej szkodliwe".

- Nowelizacja, która powstrzyma to szaleństwo (...) powinna wyjść od Instytutu Pamięci Narodowej - wskazał publicysta. - Jak to jest możliwe, że nikt o tym nie pomyślał? - pytał na antenie Polskiego Radia 24.

"Jesteśmy na początku drogi"

- Nie było żadnej "Norymbergi", żadnego osądzenia komunizmu i komunistycznych zbrodniarzy. Tylko pojedyncze przypadki - stwierdził Tadeusz Płużański.

>>>[POLSKIE RADIO 24] "Jestem wstrząśnięty tą informacją". Rozpłochowski o możliwym przedawnieniu zbrodni komunistycznych

Zdaniem gościa PR24, "żaden sędzia czy krzywoprzysiężny prokurator, czy to stalinowski czy stanu wojennego nigdy nie został prawomocnie skazany". - Jesteśmy na początku drogi - skomentował.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 15.08

PR24/ms, PAP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem