more_horiz

"Komuniści nie mogą nam się śmiać w twarz". Jerzy Bukowski o możliwym przedawnieniu zbrodni PRL

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 18:30
- Nowelizacja ustawy o IPN, tak by zbrodnie komunistyczne się nie przedawniły, jest jedyną legislacyjną możliwością, która nie będzie nas kompromitować w setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Bukowski, były reprezentant prasowy gen. Ryszarda Kuklińskiego. Gościem był też radny PiS, Filip Frąckowiak.
Audio
  • J. Bukowski i F. Frąckowiak o przedawnieniach zbrodni komunistycznych ("Temat Dnia/Gość PR24")
Stefan Michnik
Stefan MichnikFoto: IPN

Goście PR24 odnieśli się do informacji o tym, że 1 sierpnia tego roku, zaczną się przedawniać zbrodnie komunistyczne z wyjątkiem zabójstw, które mają być ścigane jeszcze 10 lat. By zatrzymać bieg wydarzeń, potrzebna jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

"Zbrodnie nie mogą się przedawnić"

Kukliski 663.jpg
Ryszard Kukliński. Człowiek, który wstrząsnął komuną

Jerzy Bukowski filozof, były reprezentant prasowy gen. Ryszarda Kuklińskiego powiedział, że jest tym zbulwersowany. - Trzeba robić nowelizację ustawy o IPN. Cieszę się, że minister Antoni Macierewicz chce doprowadzić to tego by ustawę znowelizowano tak, by zbrodnie komunistyczne się nie przedawniały - powiedział. Dodał, że komuniści nie mogą nam się śmiać w twarz w setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami.

Filip Frąckowiak, radny PiS, dyrektor Izby Gen. Ryszarda Kuklińskiego dodał, że wciąż żyją ci sędziowie którzy wydali wyrok na Ryszarda Kuklińskiego. - Wierzę, że nowelizacja ustawy o IPN dojdzie do skutku, nawet w Senacie. Są odpowiedzialni za kary śmierci wobec tych, którzy walczyli o wolną Polskę, muszą być ścigani - mówił.

Rocznica

Goście PR24 rozmawiali też o rocznicy skazania na śmierć Ryszarda Kuklińskiego. 23 maja 1984 r. sąd wojskowy PRL skazał zaocznie, obecnie generała, pracującego do chwili ucieczki z Polski w Sztabie Generalnym WP, na karę śmierci. Wymierzono ją za dezercję i zdradę państwa - Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Kuklińskiego skazano też na konfiskatę mienia i zdegradowano.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Goście: Jerzy Bukowski (filozof, były reprezentant prasowy gen. Ryszarda Kuklińskiego) i Filip Frąckowiak (radny PiS, dyrektor Izby Gen. Ryszarda Kuklińskiego)

Data emisji: 23.05.2020 r.

Godz: 17.33

Zobacz także

Zobacz także