Premier: trzeba zastosować sprawiedliwy rozdział środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy
- Na co innego potrzebuje północ, na co innego południe Europy, na co innego centralna Europa, czyli nasze państwa. To warunek konieczny do tego, żeby ten europejski fundusz mógł być kołem zamachowym ponownego szybkiego wzrostu w całej UE i mam nadzieję, że tak będzie - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów V4.
2020-06-11, 16:04
Czwartkowe rozmowy premierów V4 w Lednicach na Morawach dotyczyły stanowiska ws. propozycji wieloletnich ram finansowych na lata 2021-27 i projektu Europejskiego Funduszu Odbudowy.
Powiązany Artykuł
"Polska prymusem Europy". Francuski dziennik chwali nasz rząd za działania w walce z COVID-19
Premier Mateusz Morawiecki poinformował na wspólnej konferencji prasowej, że szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej podzielają zdanie, że elastyczność w podziale środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy jest niezbędna.
"Kryzys dotknął całą Europę"
Premier podkreślił, że fundusz ten nie może zastąpić polityk traktatowych. - One muszą być wsparte poprzez wieloletnie ramy finansowe, co do których dzisiaj negocjacji stanowisk też porozumieliśmy się. Cieszę się, że nasza siła wyszehradzka jest nie tylko bardzo spójna, ale coraz mocniejsza - mówił.
- Dla nas ważne jest to, że kryzys dotknął całą Europę, Polskę tu i teraz. Dlatego spłata tych funduszy, które otrzymamy od roku 2028 przez kolejne 30 lat, spłata włączona do kolejnych budżetów UE jest mechanizmem generalnie akceptowalnym - oświadczył Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Koronawirus a branża lotnicza. Lufthansa zwolni tysiące pracowników
Zdaniem premiera ważne jest, by zastosować sprawiedliwy rozdział środków, by mniej zamożne państwa nie były poszkodowane względem państw bardziej zamożnych. - Generalnie patrzymy na całą wieloletnią politykę budżetową, wieloletnie ramy finansowe i na ten Fundusz Odbudowy w sposób całościowy. I patrząc w sposób całościowy, uważamy, że polityki spójności, rolna, wsparte przez Fundusz Odbudowy mogą jeszcze lepiej przyczynić się do odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa - podkreślił premier.
- Cieszę się, że dzisiaj Grupa Wyszehradzka wspólnie była w stanie wypracować konsensus, wspólne stanowisko wobec tego Funduszu Odbudowy - powiedział Mateusz Morawiecki.
Powiązany Artykuł
Kiedy zostaną otwarte granice wewnętrzne UE? Jest rekomendacja Komisji Europejskiej
Szef polskiego rządu powiedział, że odpowiedź, która jest przygotowana i negocjowana we wstępnej fazie w UE jest potrzebna. - Jest potrzebna dlatego, że ten kryzys jest bezprecedensowy - podkreślił.
REKLAMA
Inwestycje publiczne w miejsce prywatnych
- On uderza bardzo mocno we wszystkie kraje Unii Europejskiej i powoduje, że inwestycje prywatne cofają się, jest mniej tych inwestycji prywatnych. W to miejsce powinny wejść inwestycje publiczne, inwestycje w różnych wymiarach infrastrukturalnych: budowanie dróg, kolei, mostów, ale także infrastruktura światłowodowa, energetyczna, ale także poprawa stanu środowiska, poprawa edukacji i wiele innych działań inwestycyjnych - dodał.
Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że dodatkowe 750 mld euro bardzo pomogą w odbiciu się po kryzysie.
- Dzisiaj wszystkie nasze kraje, Polska w szczególności, wkładają dużo środków z budżetu, dużo środków ze Skarbu Państwa na ratowanie miejsc pracy, ratowanie przedsiębiorstw przed bankructwem i my tą wartość gospodarczą niejako przechowujemy przez czas kryzysu i w ślad za tym jesienią/zimą potrzebne będą nowe, kolejne środki na rozruszanie gospodarki po kryzysie. Dlatego tak się cieszę, że dzisiaj uwspólniliśmy nasze cele, nasze patrzenie na ten Europejski Fundusz Odbudowy i podkreśliliśmy, że przede wszystkim potrzebna jest tutaj elastyczność w wydawaniu tych środków - dodał.
Zobacz: - Bardzo się cieszę, że Grupa Wyszehradzka była w stanie wypracować wspólny konsensus wobec Funduszu Odbudowy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Źródło: TVP Info
paw/
REKLAMA