"Ideologie śmierci musza być odrzucane". Dziś składamy hołd ofiarom obozów koncentracyjnych i obozów zagłady
Dziś odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. To też 80. rocznica deportacji pierwszego transportu Polaków do obozu Auschwitz.
2020-06-14, 07:30
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Stanisław Ryniak. Pierwszy polski więzień Auschwitz
Stanisław Zalewski były więzień Pawiaka, KL Auschwitz-Birkenau i KL Mauthausen-Gusen wspomina, że od początku Niemcy stosowali blokadę informacyjną o tym czym są obozy koncentracyjne.
[ZOBACZ GALERIĘ] >>> Pierwszy transport więźniów do obozu Auschwitz
REKLAMA
- Gdy nas transportowano z Pawiaka do Auschwitz to każdy notował na kartkach miasta, które mijaliśmy, wiedzieliśmy już gdzie jedziemy. W Warszawie były pewne informacje o tym obozie, ale rzeczywistość przekroczyła wszystko to, co wcześniej wiedziałem - dodaje.
Stanisław Zalewski zaznacza, że lekcją okrucieństw wojny jest konieczność pojednania. - Wojna zamazuje granice między dobrem i złem i dyktuje prawo odwetu, który nie zawsze prowadzi tam, gdzie zamierzaliśmy, potrzebne jest więc pojednanie, ludzie muszą być ludźmi dla siebie - dodaje.
Powiązany Artykuł
80 lat temu do KL Auschwitz przybył pierwszy transport polskich więźniów
Uroczystości w Oświęcimiu i stolicy
Stanisław Zalewski - prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wezmą dziś rano udział w uroczystości na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak.
Jan Józef Kasprzyk mówi, że jest to świętej miejsce w Warszawie. - Są tam tablice, które upamiętniają wszystkie miejsca męczeństwa, które były udziałem obywateli polskich w czasie II wojny światowej. Modlimy się za tych, którzy ocaleli oraz tych, którzy przeżyli - dodaje.
REKLAMA
Posłuchaj
Jan Józef Kasprzyk zaznacza, że ideologia narodowosocjalistyczna była ideologią zła i śmierci, która odrzuciła chrześcijańskie fundamenty, na których budowana była nasza cywilizacja. - Wszelkie ideologie, które stają się cywilizacjami śmierci muszą być absolutnie odrzucane - dodaje.
Posłuchaj
O 12:00 w Warszawie delegacja Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł złożą kwiaty pod Pomnikiem - Mauzoleum Ofiar Obozów Koncentracyjnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W tej uroczystości weźmie też udział Stanisław Zalewski.
W tym samym czasie prezydent oraz marszałek Sejmu złożą wizytę w Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz złożą wieńce przed ścianą śmierci b. obozu Auschwitz I.
kstar
REKLAMA
REKLAMA