Trzaskowski: jestem zaskoczony, że PiS włącza do kampanii sprawę odszkodowań za mienie żydowskie
- Jestem bardzo zaskoczony, że rząd próbuje wprowadzać tak wrażliwe tematy do kampanii - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski o kwestii odszkodowań za mienie żydowskie. Opowiedział się także za rozdziałem Kościoła od państwa.
2020-06-16, 16:20
Temat ewentualnych odszkodowań za mienie pożydowskie od kilku dni poruszają w swych materiałach "Wiadomości" TVP. Zarzucają Trzaskowskiemu, że jeśli zostałby prezydentem, mógłby - zamiast finansować programy społeczne typu 500+ - przeznaczyć pieniądze budżetowe na zaspokojenie "roszczeń organizacji żydowskich".
Na wtorkowej konferencji prasowej pytanie o materiały "Wiadomości" zadał kandydatowi KO na prezydenta jeden z zagranicznych dziennikarzy.
Powiązany Artykuł
Pięć pytań do kandydatów na prezydenta. Poseł PiS: Trzaskowski udaje, że ich nie słyszy
"Wrażliwy temat"
Odpowiadając po angielsku, Trzaskowski wyraził zdziwienie, że "partia rządząca PiS i jej telewizja" próbują tak wrażliwe tematy włączać do kampanii wyborczej.
Dodał, że takie sprawy powinny być przedmiotem dyskusji, oczywiście z uwzględnieniem polskich interesów, jednak powinno odbywać się to w sposób taki, który nie generuje problemów. - Dlatego jestem bardzo zaskoczony, że rząd próbuje wprowadzać tak wrażliwe tematy do kampanii - powtórzył.
REKLAMA
CZYTAJ TAKŻE
- Andrzej Duda zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich. Nowy sondaż
- Paweł Kowal: Polacy nie lubią monopolizacji władzy
- Trzaskowski przedstawił doradcę. Macierewicz: osoba, wobec której postawiono zarzuty dot. związków z FSB
Rozdział Kościoła od państwa
Kandydat KO na prezydenta został też zapytany o swój pogląd na temat rozdziału Kościoła od państwa. Polityk, również odpowiadając w języku angielskim, podkreślił, że szanuje polską tradycję, ale jest także zwolennikiem rozdziału państwa od Kościoła.
Przypomniał, że w latach 2013-2014 kierował resortem administracji i cyfryzacji, gdzie odpowiadał m.in. za stosunki państwo-Kościół. Jak mówił, powstała wówczas koncepcja, by Fundusz Kościelny zastąpić odpisem 1 proc. podatku na rzecz Kościoła katolickiego lub innych związków wyznaniowych.
REKLAMA
- Chcieliśmy pozostawić tę decyzję w rękach obywateli. Rozmawialiśmy o tej propozycji z Kościołem, który przyjął ją bardzo pozytywnie, ponieważ takie rozwiązanie pozwoliłoby stworzyć silny związek pomiędzy ludźmi i Kościołem czy innymi związkami wyznaniowymi - powiedział Trzaskowski.
ms
REKLAMA