"Kluczowe jest przyjęcie spójnej strategii". Resort gospodarki morskiej i Wody Polskie o planach przeciwpowodziowych

Eksperci z resortu gospodarki morskiej i Wód Polskich wspólnie przygotowują plany na kolejne lata na wypadek powodzi. Wiceszefowa resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa powiedziała, że plan przeciwpowodziowy dla Polski musi uwzględniać zarówno obecną sytuację hydrologiczną, jak i prognozy mówiące o suszy. 

2020-06-23, 13:54

"Kluczowe jest przyjęcie spójnej strategii". Resort gospodarki morskiej i Wody Polskie o planach przeciwpowodziowych

Dziś rozpoczęła się pierwsza konferencja w ramach projektu Stop powodzi. Jej tematem była metodyka opracowania aktualizacji, co było przedmiotem debaty ok. 200 ekspertów.

Powiązany Artykuł

shutterstock powódź rzeka 1200.jpg
"Pomoc jest udzielana na bieżąco". Minister rodziny o podtopieniach w Małopolsce

W ocenie Wód Polskich susza i powódź to dwie konsekwencje zmian klimatu, które ostatnio odczuwamy. Susza jest bardziej przewidywalna, rozwija się powoli i dzięki prowadzonemu monitoringowi, łatwiej przewidzieć jej rozmiary. Powódź to zjawisko znacznie mniej przewidywalne, często bardzo gwałtowne, szybko przynoszące straty i co ważne, występujące także w rejonach o dużym deficycie wód powierzchniowych.


Posłuchaj

Wiceminister resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa - mówi o planie przeciwpowodziowym dla Polski. (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

"Dlatego nawet na terenach objętych suszą może wystąpić tzw. "wielka woda", a niebezpieczeństwo podtopień powstaje już przy kilku-, kilkunastogodzinnym ulewnym deszczu" - czytamy w komunikacie.

REKLAMA

"Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach m.in. w woj. dolnośląskim, śląskim, opolskim i małopolskim oraz, punktowo, także w innych regionach" - dodano.

- Patrzymy na gospodarkę wodną jako jeden funkcjonujący organizm - powiedziała Anna Moskwa, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

- Teraz przechodzimy do kolejnej fazy planowania, a nowy plan ma obowiązywać od 2022 r. W dużej mierze aktualizacja będzie polegała na wyciąganiu wniosków z realizacji obecnego planu - dodała.

Wody Polskie prowadzą działania, które mają doprowadzić do aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Nowy 6-letni plan będzie obowiązywał od 2022 r. - poinformowano podczas konferencji.

REKLAMA

Zdaniem wiceminister resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anny Moskwy - ta sama infrastruktura jest stosowana do walki z suszą, powodzią oraz do gospodarowania zasobami wodnymi.

- Kluczowe jest przyjęcie spójnej strategii, zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i lokalnej, co daje możliwość zabezpieczenia przed skutkami skrajnych zjawisk hydrologicznych - powiedział podczas konferencji Krzysztof Woś, wiceprezes Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

- Bardzo ważną zmianę stanowi w tej strategii m.in. nowe podejście do zagadnienia retencji, w tym rekomendacja budowy zbiorników wielofunkcyjnych, które gromadzą wody opadowe w okresie wezbrań i zachowują je na czas suszy. Konieczne są działania z zakresu dużej i małej retencji, a także mikro-retencji - dodał.

REKLAMA

Posłuchaj

Grzegorz Szymoniuk z departamentu ochrony przed powodzią w Wodach Polskich informuje o wynikach kontroli obszarów w górnej zlewni Wisły oraz górnej i środkowej zlewni Odry. (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Według Wód Polskich straty powodowane przez powodzie o charakterze ponadlokalnym są zawsze ogromne.

IAR/PAP, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej