Dopłaty dla firm do oprocentowania kredytów. Zobacz, kto może o nie wnioskować
296 mln zł w 2020 i 271 mln w 2021 wypłaci przedsiębiorcom Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszu Dopłat do Oprocentowania. Wnioski o kredyt z dopłatą będą mogły składać do końca bieżącego roku wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od branży, a także podmioty z sektora produkcji podstawowej produktów rolnych. Wysokość wsparcia zależy od wielkości firmy.
2020-06-24, 14:27
Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje kolejną, wypracowaną wspólnie z Ministerstwem Rozwoju formę pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii COVID-19.
Dopłaty do oprocentowania dotyczą kredytów obrotowych, odnawialnych i nieodnawialnych. BGK pokryje z funduszu część odsetek należnych bankowi kredytującemu.
Powiązany Artykuł
Kolejny element tarczy antykryzysowej. W BGK powstanie Fundusz Dopłat do Oprocentowania
- Ustawa przeszła już cały proces legislacyjny, a więc jesteśmy już na ostatniej prostej do uruchomienia Funduszu Dopłat do Oprocentowania. BGK musi teraz zawrzeć umowy z bankami kredytującymi, które będą udzielać kredytów z dopłatami. Wtedy rozwiązanie będzie już dostępne dla firm. Listę banków, które będą udzielać kredytów z dopłatami, opublikujemy na stronie internetowej BGK - powiedziała Elżbieta Stelmach z BGK.
O kredyt z dopłatą do oprocentowania mogą wnioskować wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od branży oraz podmioty prowadzące działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych. Wysokość wsparcia uzależniona jest od wielkości firmy. Sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw może liczyć na dopłatę do oprocentowania w wysokości 2 punktów procentowych. Dla dużych przedsiębiorstw będzie to kwota odpowiadająca 1 punktowi procentowemu.
REKLAMA
Kredytów z dopłatami będą udzielać banki komercyjne i spółdzielcze, współpracujące z BGK. Dzięki wsparciu z Funduszu Dopłat do Oprocentowania przedsiębiorca będzie spłacać tylko część odsetek należnych bankowi kredytującemu, stanowiących różnicę pomiędzy odsetkami naliczonymi według oprocentowania określonego w umowie kredytowej i kwotą dopłaty pokrywaną ze środków funduszu.
Dopłaty będą udzielane do kredytów obrotowych, odnawialnych i nieodnawialnych. Jeden przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z dopłat tylko raz – do jednego kredytu. BGK będzie dopłacał do oprocentowania kredytu przedsiębiorcy maksymalnie przez 12 miesięcy. Środki przeznaczone na dopłaty będą wypłacane w 2020 i w 2021 roku. Decyzje o przyznaniu kredytu z dopłatami do oprocentowania będą wydawane do końca 2020 r.
Bank kredytujący podejmie decyzję o udzieleniu kredytu na podstawie ustawy - tarczy antykryzysowej 4.0 oraz w zgodzie z własnymi procedurami. Przedsiębiorca, który zamierza ubiegać się o kredyt z dopłatą, musi uwiarygodnić, że kryzys związany z pandemią COVID-19 wpłynął lub niebawem wpłynie na kondycję finansową firmy.
Powiązany Artykuł
Bank Gospodarstwa Krajowego: jaka pomoc dla firm w dobie koronawirusa
Dopłata do kredytu jest traktowana jako pomoc publiczna. Bank kredytujący weźmie pod uwagę kwotę dotychczasowej pomocy publicznej, z której skorzystał przedsiębiorca w związku z COVID-19. Jej suma, po wliczeniu wsparcia z rządowego Funduszu Dopłat do Oprocentowania, nie może przekroczyć limitu ustalonego przez Komisję Europejską.
REKLAMA
Dla większości firm jest to równowartość 800 tys. euro. Do wyjątków należą przedsiębiorstwa prowadzące działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych (limit 100 tys. euro) oraz firmy działające w sektorze rybołówstwa i akwakultury (limit 120 tys. euro).
Kredyt z dopłatą nie wyklucza skorzystania z innych programów pomocowych BGK. - MŚP będą miały możliwość łączenia wsparcia z Funduszu Dopłat do Oprocentowania z gwarancjami de minimis. To bardzo korzystny sposób finansowania, szczególnie dla firm, które bez gwarancji spłaty kredytu z BGK w ogóle nie mogłyby starać się o finansowanie. Dla dużych firm też mamy dobrą informację. Ci przedsiębiorcy mogą łączyć dopłaty z gwarancjami z Funduszu Gwarancji Płynnościowych - tłumaczy Elżbieta Stelmach.
O wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania mogą ubiegać się także firmy, które już spłacają kredyt obrotowy. W tym przypadku przedsiębiorca powinien udać się do banku, w którym zaciągnął zobowiązanie, i zapytać o możliwość uzyskania rządowego wsparcia w spłacie odsetek. Warunkiem będzie podpisanie do 31 grudnia 2020 aneksu do umowy kredytowej.
PAP, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA