Koniec swobodnego przepływu osób z UE. Brytyjska Izba Gmin za punktowym systemem imigracyjnym

Przyjęty przez Izbę Gmin projekt ustawy o imigracji zakłada, że wraz z upływem okresu przejściowego w dniu 31 grudnia 2020 r. skończy się swobodny przepływ osób z UE i wprowadzony zostanie obowiązujący wszystkich, niezależnie od obywatelstwa, punktowy system imigracyjny.

2020-07-01, 01:50

Koniec swobodnego przepływu osób z UE. Brytyjska Izba Gmin za punktowym systemem imigracyjnym
Eurodeputowani ocenią dziś umowę handlową Londynu z Brukselą. Foto: S.Borisov/ Shutterstock

Za przyjęciem rządowego projektu w przeprowadzonym wieczorem głosowaniu opowiedziało się 342 posłów, przeciwko było 248. Wcześniej posłowie odrzucili poprawki zgłoszone przez opozycyjną Partię Pracy. Zostanie on teraz skierowany do Izby Lordów, ale jego wejście w życie w obecnej sytuacji jest przesądzone.

- W zeszłym roku Brytyjczycy wysłali jasny komunikat, że chcą zakończyć swobodny przepływ osób, a nasz przełomowy projekt ustawy imigracyjnej właśnie to zapewnia - oświadczyła minister spraw wewnętrznych Priti Patel. - Głosowanie Partii Pracy przeciwko tej ustawie pokazuje, że może jej przywództwo się zmieniło, ale jej determinacja, by sprzeciwić się woli ludzi - nie - dodała.

Powiązany Artykuł

brexit-1200-pap.jpg
Polakom na Wyspach został rok na rejestrację brexitową

Zrównanie statusu obywateli UE i innych państw

Punktowy system imigracyjny, który zostanie wprowadzony na mocy tej ustawy, zrówna status obywateli Unii Europejskiej i pozostałych państw, a także ma radykalnie ograniczyć możliwość podejmowania pracy przez osoby o niskich kwalifikacjach. Ale dotyczyć on będzie tylko nowych imigrantów, tzn., że ok. 3,7 mln obywateli państw UE, którzy już przebywają w Wielkiej Brytanii, będzie mogło pozostać i dalej pracować, o ile złożą wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej.

System punktowy ma zostać wprowadzony od 1 stycznia przyszłego roku. Aby uzyskać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii konieczne będzie zdobycie co najmniej 70 punktów, przy czym 50 punktów przypada na kryteria obowiązkowe, którymi są oferta pracy od zatwierdzonego sponsora, adekwatność umiejętności do oferty i znajomość języka angielskiego. Kolejne punkty przyznawane będą w zależności od zarobków przewidzianych w ofercie, wykształcenia i tego, czy w danym sektorze są wakaty. Nie będzie natomiast żadnych ułatwień dla pracowników o niskich kwalifikacjach ani specjalnej ścieżki dla osób na samozatrudnieniu.

Czytaj także:

Świadczenia po otrzymaniu prawa pobytu na czas nieokreślony

Zgodnie z planem, wszyscy migranci będą mieli prawo dostępu do świadczeń związanych z dochodami, dopiero gdy zostanie im przyznane prawo do pobytu na czas nieokreślony, co zwykle następuje po pięciu latach.

Ponadto zapisano, że obywatele państw UE będą mogli przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych bez konieczności ubiegania się o wizę w przypadku pobytów nieprzekraczających sześciu miesięcy, zaś w przypadku obywateli pozostałych państw, regulacje dotyczące przyjazdów turystycznych nie zmienią się.

W projekcie ustawy utrzymano specjalny status dla obywateli Irlandii, którzy jeszcze od lat 20. XX wieku mogą osiedlać się oraz podejmować pracę w Wielkiej Brytanii bez konieczności uzyskania zezwolenia i po zakończeniu okresu przejściowego nadal będą mieć taką możliwość.

REKLAMA

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej