Milionom ludzi brakuje żywności. Głód z powodu pandemii zabije więcej osób niż koronawirus?

Głód spowodowany przez koronawirusa może zabić więcej osób niż sama pandemia - uważa organizacja pomocowa Oxfam. W opublikowanym właśnie raporcie eksperci piszą o 10 krajach w których pandemia spowodowała, że milionom ludzi zaczyna brakować żywności. 

2020-07-11, 12:30

Milionom ludzi brakuje żywności. Głód z powodu pandemii zabije więcej osób niż koronawirus?
Kafar Obeid, Aleppo. Foto: Oxfam07

Powiązany Artykuł

Głód głodne dziecko free shutt-1200.jpg
Raport "Wirus głodu". Oxfam ostrzega przed skutkami pandemii koronawirusa na świecie

Według autorów raportu, w kwietniu na COVID-19 na całym świecie umierało po 10 tysięcy osób dziennie. Tymczasem wkrótce z głodu może umierać po 12 tysięcy osób.

Najgorzej jest w takich krajach jak Afganistan, Syria, Kongo, Jemen, Sudan Południowy, a także w państwach rozwijających się jak Brazylia czy Indie.

- W takich krajach 60 procent osób jest zatrudniona na czarno i otrzymuje wynagrodzenie za pracę każdego dnia. Gdy zachorują lub gdy nie mogą opuszczać domów albo z powodu załamania się rynku, nie mają jak zarobić na życie, a nie mają też żadnych oszczędności - mówi Polskiemu Radiu Mathew Truscott z organizacji Oxfam.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Somalia05 1200.jpg
Zabójcza mieszanka w Sudanie Południowym i ryzyko głodu w Nigerii. Afryka walczy z koronawirusem

121 mln ludzi na skraju głodu?


Według raportu, do końca roku pandemia może popchnąć na skraj głodu 121 milionów ludzi na świecie. Oxfam przekonuje, że wobec pandemii należy zwiększyć pomoc humanitarną dla najbiedniejszych krajów i zastanowić się nad anulowaniem ich długów.

Posłuchaj

Głód zabije więcej ludzi niż koronawirus - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 3:04
+
Dodaj do playlisty

 Organizacja zwraca też uwagę na nierówności na świecie - ośmiu największych producentów żywności od stycznia wypłaciło swoim akcjonariuszom 18 miliardów dolarów czyli 10 razy więcej niż potrzeba na pomoc najbardziej dotkniętym krajom.

Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 555 tysięcy osób, a zachorowało w sumie 12 milionów osób.

ks

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej