"Ukłon w stronę kultury francuskiej". Tomasz Rowiński o decyzji prezydenta Macrona ws. Notre-Dame

- W kulturze francuskiej katedra Notre-Dame jest symbolem uniwersalnym, łączy katolików i laików. Jest symbolem Paryża i Francji niezależnie od wyznania - mówił w Polskim Radiu Tomasz Rowiński, socjolog i publicysta Christianitas.org

2020-07-12, 20:01

"Ukłon w stronę kultury francuskiej". Tomasz Rowiński o decyzji prezydenta Macrona ws. Notre-Dame

Katedra Notre-Dame i jej iglica zostaną przywrócone do stanu sprzed pożaru - przekazał Pałac Elizejski. Decyzję podjął po licznych konsultacjach prezydent Francji Emmanuel Macron, który krótko po pożarze mówił o możliwości "współczesnego rysu architektonicznego" i przebudowy katedry, co pobudziło wyobraźnię wielu architektów. Niektórzy proponowali zbudowanie szklanej iglicy oraz dachu katedry w formule ekologicznego parku lub panoramicznego tarasu. Macron zmienił zdanie po spotkaniu z ekspertami Krajowej Komisji ds. Dziedzictwa i Architektury (CNPA), skupiającej architektów, urzędników i ekspertów.

Powiązany Artykuł

shutterstock notre dame free (po pożarze) 1200.jpg
Odbudowa katedry Notre Dame. Prace wstrzymane z powodu koronawirusa

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że forma katedry Notre-Dame sprzed pożaru powstała w XIX wieku. - Katedra w kulturze francuskiej jest symbolem uniwersalnym, łączy katolików i laików. Jest symbolem Paryża i Francji niezależnie od wyznania. Decyzja ws. jej odbudowy jest ukłonem w stronę kultury francuskiej, która powstała po rewolucji 1789 roku i inkorporowała bogate dziedzictwo architektoniczne katolickiej Francji do formuły laickiej republiki. Nie można było wykluczyć ponad 1000-letniej historii państwa, więc stworzono model akceptacji poprzez estetyczne zainteresowanie kulturą - tłumaczył Rowiński. 

- Romantyzm miał narzędzie intelektualne, żeby włączać elementy kultury katolickiej do innego projektu. Poza Polską był formą nowej, pogańskiej religijności, zainteresowania duchowością Dalekiego Wschodu. Był rodzajem świeckiego spirytyzmu, w który została włączona architektura średniowiecznych kościołów. W ten sposób należy tłumaczyć decyzję prezydenta Macrona - wyjaśniał gość Polskiego Radia 24. 

REKLAMA


Posłuchaj

undefined 21:53
+
Dodaj do playlisty

 

Katedra Notre-Dame - symbol stolicy Francji - została poważnie uszkodzona przez wielki pożar, który wybuchł 15 kwietnia 2019 roku. Został on prawdopodobnie wywołany przez niedopałek papierosa lub zwarcie podczas prac budowlanych na dachu świątyni. Drewniana więźba dachu z okresu średniowiecza, część sklepień stropowych oraz strzelista neogotycka wieża z XIX wieku zostały całkowicie zniszczone. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzi: Filip Memches
Gość: Tomasz Rowiński (Christianitas.org)
Data emisji: 12.07.2020
Godzina emisji: 19.06

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej