Mniejszy dystans społeczny, zmiany dla kibiców. Rząd łagodzi obostrzenia
Dystans społeczny zostanie skrócony z 2 m do 1,5 m. Ponadto, w targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób, a na obiektach sportowych limit publiczności zostanie podwyższony do 50 proc. – wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów łagodzącego zasady bezpieczeństwa przeciwepidemicznego.
2020-07-17, 14:44
- Rząd zamierza złagodzić obowiązujące zasady bezpieczeństwa sanitarnego w dobie epidemii - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów
- Zmniejszony zostanie dystans społeczny (1,5 m wobec obecnie obowiązujących 2 m), w 50. proc. otwarte zostaną obiekty sportowe i kulturalne, a także kluby muzyczne. Nie będzie obowiązku zajmowania co drugiego miejsca w kinach
- Wciąż jednak obowiązywać będzie zasłanianie twarzy, do czasu zajęcia miejsca
- Rozporządzenie wchodzi w życie 21 lipca 2020 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać 4 sierpnia 2020 r.
Powiązany Artykuł
W Polsce z COVID-19 wyzdrowiało już ponad 29,5 tys. chorych. 353 nowe zakażenia, kolejne zgony
Z projektu wynika, że podstawową zmianą w rozporządzeniu jest skrócenie tzw. dystansu społecznego z 2 m do 1,5 m, przy jednoczesnym zachowaniu obowiązku zakrywania nosa i ust.
Posłuchaj
Zmiana zasad oglądania zawodów
Z projektu wynika również, że w zajęciach lub w wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób, będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 300 uczestników. W limicie nie zawierają się osoby zajmujące się obsługą wydarzenia.
- PGE Ekstraliga: władze ligi zaostrzają reżim. Co dwa tygodnie obowiązkowe testy na COVID-19
- Coraz więcej kibiców na stadionach Ekstraklasy? Minister sportu przedstawiła plan
Zdecydowano także o zniesieniu ograniczenia liczby uczestników zajęć na basenach. Podniesiono też limit publiczności do 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności. Zdecydowano o nieróżnicowaniu sytuacji basenów otwartych i zamkniętych.
Podniesiono limit publiczności na obiektach sportowych do 50 proc. Zmiana ta przewiduje również otwarcie dla publiczności hal sportowych we wskazanym 50-procentowym limicie. - Widzimy, że na obiektach sportowych, z wyjątkiem pierwszych meczów, zasady sanitarne są dość dobrze przestrzegane i egzekwowane. Ta odpowiedzialność po stronie organizatorów jak i kibiców pozwala na zwiększenie limitu dostępnych miejsc dla fanów sportu - tłumaczył wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Powiązany Artykuł
Duże imprezy plenerowe wracają. Będzie mogło w nich uczestniczyć więcej niż 150 osób
Więcej ludzi na targach i na koncertach
W targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób. Wiceszef resortu zdrowia wyjaśnił, że to wydarzenia, na których liczba osób może być w pełni kontrolowana, a każdy uczestnik może być ewidencjonowany z imienia i nazwiska. - Co za tym idzie, mogliśmy tu wprowadzić pewne poluzowania co do tzw. dystansu społecznego - podkreślił wiceszef MZ. Obniżono maksymalny limit uczestników targów, wystaw, kongresów, konferencji i spotkań na osobę na 2,5 mkw.
Czytaj także:
- Koronawirus: Polacy za maseczkami i karami za ich brak w sklepach
- Prof. Religa: nawet bezobjawowe przechorowanie koronawirusa może pozostawić pewne symptomy
W projekcie zapisano także zniesienie obowiązku naprzemiennego zajmowania miejsc w kinach, na imprezach artystycznych i rozrywkowych w pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach i w muszlach koncertowych. Przewidziano też udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni (nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc).
REKLAMA
Widz będzie dalej zobowiązany do zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez niego miejsca oraz podczas poruszania się na terenie obiektów. Będzie też musiał zachować 1,5 m odległości od innego widza – w przypadku obiektów bez oznaczonych miejsc.
Nowe przepisy - w większości od wtorku
Rozporządzenie wchodzi w życie 21 lipca 2020 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać 4 sierpnia 2020 r.
mbl
REKLAMA
REKLAMA