Prezes PKN Orlen: chcemy stworzyć koncern multienergetyczny. Musimy być wizjonerami
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówił w Polskim Radiu 24, że planowana fuzja połączonych Orlenu i Lotosu z PGNiG, będzie początkiem polskiego koncernu multienergetycznego. W sprawie połączenia firm w jedną podpisano już list intencyjny.
2020-07-19, 19:50
Posłuchaj
Posłuchaj
Jak powiedział Daniel Obajtek, fuzja da spółkom większą efektywność i zupełnie nowe możliwości między innymi pod względem wydobywczym i inwestycyjnym. Przyczynić się ma również do szybszego rozwoju petrochemii.
Powiązany Artykuł
Prezes Orlenu: w Lotosie miejsca pracy zostaną utrzymane, nie będzie żadnych zwolnień grupowych
Prezes PKN Orlen mówił również, że połączenie Lotosu i PGNiG z Orlenem otworzy Polsce drogę do skutecznej transformacji energetycznej. Zdaniem Daniela Obajtka kosztującą miliardy złotych transformację może przeprowadzić tylko polski koncern multienergetyczny.
"Zyskujemy większy rynek"
Prezes PKN Orlen przekonywał, że podczas transformacji energetycznej najkorzystniejsze będzie skupienie w jednym ośrodku technologii i możliwości badawczych. Jak podkreślał również, jeden koncern - na wzór branżowych gigantów - może skutecznie konkurować na rynkach światowych i umożliwić Polsce rozbudowę gospodarczą, a także umocnienie pozycji w Europie i na świecie.
REKLAMA
W rozmowie zwrócono uwagę na to, że fuzja pociągnie za sobą wejście na polski rynek innych podmiotów paliwowych. W tym kontekście Obajtek był pytany, czy nie osłabi to koncernu, jeśli te podmioty kupią stacje Lotosu, znajdujące się nieopodal stacji Orlenu.
- Fuzja Orlenu z Lotosem. Prof. Krysiak: pozwoli Polsce uzyskać jeszcze silniejszą pozycję w regionie
- Jest zgoda na fuzję Orlenu i Lotosu. Premier: w planach też przejęcie PGNiG
- My mamy parę tysięcy stacji w Polsce, więc jeżeli my odstępujemy – przy tak potężnej fuzji – 380 stacji, mając stosunkowo duży kraj, to naprawdę to nie jest rzecz, która się nie broni ekonomicznie – podkreślił. - Zyskujemy większy rynek hurtowy, zyskujemy rafinerie, zyskujemy spółki zależne, które łączymy, zyskujemy centralizację zakupu, zyskujemy wspólny zakup ropy – zapewnił.
REKLAMA
"Ceny na stacjach będą optymalne"
Obajtek był także pytany, czy - w związku z tym - kierowcy mogą spać spokojnie, nie obawiając się wzrostu cen. - Ależ oczywiście - zapewnił. - W momencie, kiedy będziemy mieli większą ilość ropy, to ceny na stacjach będą optymalne - stwierdził.
Powiązany Artykuł
"Nowy rozdział w historii". Prezes Lotosu o fuzji z Orlenem
- Nie może być tak, że mniejsze państwa, w stosunku co do ludności, mają zdecydowanie większe koncerny o większych możliwościach, a my (Polska - red.) praktycznie składamy się z mikroprzedsiębiorstw. My również musimy mieć czempiona o wielkości europejskiej i światowej - mówił o fuzji Obajtek.
- Dziś na jednym rodzaju produktu nie zrobi się biznesu, dziś trzeba mieć wiele rodzajów produktu i dziś trzeba mieć szerszą ofertę dla klientów i dziś trzeba przeznaczać trzy, cztery razy większe pieniądze w badania i rozwój - powiedział. - Nie mamy bazy badawczo-rozwojowej i korzystaliśmy z licencji innych firm (...), więc musimy zgromadzić środki, żebyśmy mieli efekt skali i dlatego m.in. budujemy też bazy badawczo-rozwojowe - powiedział. - Musimy być wizjonerami - dodał, podkreślając, że mamy bardzo ciekawe położenie w Europie, które musimy wykorzystać.
IAR, PAP, paw/
REKLAMA