Jest porozumienie ws. budżetu UE. Wiemy, ile dostanie Polska
Kompromis został osiągnięty piątego dnia negocjacji. Dla Polski oznacza on 125 miliardów euro bezzwrotnych dotacji i 34 miliardy euro pożyczek - informuje Beata Płomecka, korespondent Polskiego Radia z Brukseli. - To wielki sukces od strony finansowej i całej architektury nadzoru nad środkami budżetowymi - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
2020-07-21, 06:28
Powiązany Artykuł
Mateusz Morawiecki powiedział, że porozumienie przynosi Polsce ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach. - Razem z uprzywilejowanymi pożyczkami porozumienie daje naszemu krajowi 160 mld euro w cenach bieżących - dodał. Podkreślił, że w porozumieniu nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy praworządnością a środkami budżetowymi.
Szef polskiego rządu mówił też, że fundusz dotacyjny, ze względu na grupę państw "skąpców", został ograniczony o 22 proc. względem wyjściowych propozycji. - Udział w tym Polski został ograniczony tylko o 3 proc. - zauważył.
- W ostatniej nocnej rundzie rozmów wynegocjowaliśmy jeszcze 600 mln euro na regiony, które potrzebują najwięcej środków na rozwój - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
Środki z UE
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen docenia wartość porozumienia zawartego po maratonie negocjacyjnym na unijnym szczycie w Brukseli. - Negocjowaliśmy cztery długie dni i noce, ponad 90 godzin, ale było warto - powiedziała Ursula von der Leyen.
Porozumienie przywódców dotyczy zarówno wieloletniego budżetu Wspólnoty po 2020 roku, jak i funduszu odbudowy po pandemii COVID-19.
- Odbudowa Europy będzie "zielona". Nowy budżet wzmocni Europejski Zielony Ład. Przyspieszy cyfryzację europejskiej gospodarki - podkreśliła szefowa Komisji. Jak podkreśliła łączna wartość porozumienia w sprawie przyszłych finansów UE to 1,8 biliona euro.
REKLAMA
Ursula von der Leyen przyznała jednak, że w trakcie negocjacji wielkość kilku obszarów - w tym programów zdrowotnych - została ograniczona w wyniku ostatecznych uzgodnień przywódców.
Posłuchaj
Osiągnięto kompromis
"Udało nam się to!" - tymi słowami przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozpoczął konferencję prasową, informując o porozumieniu w sprawie funduszu odbudowy i budżetu na najbliższych siedem lat. Kompromis został osiągnięty piątego dnia unijnego szczytu w Brukseli.
Szef Rady Europejskiej poinformował też, że po raz pierwszy w historii poszanowanie dla praworządności będzie kryterium rozstrzygającym przy wydatkach z unijnego budżetu.
REKLAMA
Podkreśla się, że w zapisie, który został wynegocjowany, chodzi przede wszystkim o wpływ na właściwe zarządzanie funduszami. Nie ma odwołania do artykułu 7. unijnego traktatu, co postulowały niektóre kraje.
pkur
REKLAMA