Macron po szczycie UE: najważniejszy moment dla Europy od czasu powstania euro
Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla stacji TF1 wyraził satysfakcję z powodu "historycznego porozumienia" 27 państw w sprawie europejskiego planu obudowy w związku z kryzysem epidemii COVID-19.
2020-07-22, 00:02
- Chcę, aby nasi współobywatele zrozumieli znaczenie tego, co wydarzyło się w ciągu tych czterech dni i czterech nocy - podkreślił szef państwa. - To projekt, w którym zaufali mi Francuzi, który wyraża wartości, jakie zaprezentowałem we wrześniu 2017 roku na Sorbonie. (…) To najważniejszy moment w życiu naszej Europy od czasu powstania euro – ocenił. Euro weszło do obiegu 1 stycznia 2002 roku.
Powiązany Artykuł
"Kompromis, który nie był łatwy". Prof. Grosse i prof. Madajczyk o szczycie w Brukseli
Trzeci największy beneficjent
Prezydent potwierdził, że Francja otrzyma 40 mld euro i będzie trzecim największym beneficjentem planu w Europie, po Włoszech i Hiszpanii.
Wkład UE szacowany jest na około 40 proc. wydatków, które przeznaczy Francja na odbudowę swojej gospodarki w związku z kryzysem. - Oznacza to, że te pieniądze będą pochodzić z Europy bez konieczności ich finansowania ani z naszego własnego długu, ani przez nasze podatki - zauważył.
- "Było o krok od rekordu". Beata Płomecka i Jarosław Guzy zdradzają kulisy unijnego szczytu
- Jest porozumienie w sprawie pakietu finansowego dla Unii Europejskiej
Francuski plan naprawy, który zostanie przedstawiony 24 sierpnia, ma położyć nacisk na finansowanie zatrudnienia młodych ludzi, pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom, rzemieślnikom, handlowcom, wsparcie turystyki, ale również termomodernizację budynków, inwestycje w wodór oraz baterie elektryczne – wymienił prezydent.
Szef państwa zapewnił, że "to nie francuski podatnik zapłaci" za plan naprawczy. Dodał, że należy "móc na szczeblu europejskim nakładać podatek na duże przedsiębiorstwa i podmioty międzynarodowe" unikające płacenia podatków w krajach UE.
REKLAMA
"Europejski podatek"
Emmanuel Macron mówił o podatku od plastiku, podatku cyfrowym oraz od towarów importowanych. - Kiedy importujemy stal pochodzącą z końca świata, która jest wytwarzana w znacznie mniej korzystnych warunkach (niż w Europie), musimy być w stanie nałożyć podatek na naszych granicach, który pozwoli uniknąć nieuczciwej konkurencji – wyjaśnił prezydent.
- Ten europejski podatek, który będziemy razem tworzyć, umożliwi spłatę zaciągniętego długu - ocenił prezydent.
Pytany o obowiązek noszenia masek i wydatki z tym związane prezydent stwierdził, że państwo nie może opłacać masek dla wszystkich, ale w ramach pomocy społecznej będzie wspierać ich zakup dla tych, którzy nie mogą sobie na to pozwolić.
Emmanuel Macron zapowiedział również "zero tolerancji" dla sprawców brutalnych napadów i przemocy, jakich dopuścili się m.in. pasażerowie, którzy bestialsko pobili dwa tygodnie temu kierowcę autobusu w Bayonne, gdy zwrócił im uwagę za brak masek. Kierowca zmarł w szpitalu.
ms
REKLAMA