Budownictwo komunalne i społeczne z większym wsparciem. Zobacz nowe propozycje rządu
W świetle różnych statystyk w Polsce nadal brakuje około 1 miliona mieszkań - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Robert Nowicki. Zapowiedział rządowe wsparcie budowy większej liczby mieszkań dla osób o niższych i średnich dochodach.
2020-07-28, 17:30
Posłuchaj
- Musimy adresować swój program do osób, które nie mają zdolności kredytowej, czyli do 40 procent Polaków - zaznaczył gość radiowej Jedynki
Powiązany Artykuł
Mieszkania na wynajem bardziej dostępne. Sprawdź, co zawiera pakiet mieszkaniowy
Wspomniał o przyjętych przed Radę Ministrów "instrumentach", dotyczących wsparcia budownictwa komunalnego i społecznego budownictwa czynszowego.
- Poprawa dostępności mieszkań jest uwarunkowana dwoma czynnikami: przede wszystkim to jest współpraca ścisła z samorządami i tutaj rola Krajowego Zasobu Nieruchomości, który będzie współpracował z samorządami i z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz zasoby - mówił wiceminister rozwoju.
Powiązany Artykuł
Eksperci: szybko odbudowuje się popyt na mieszkania
Sprecyzował, że zasoby te zostały zapewnione, poprzez fundusz dopłat z BGK i poprzez "nowy instrument, który tworzymy, Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa".
REKLAMA
Robert Nowicki zapowiedział także zwiększenie grantów z funduszu dopłat BGK do budownictwa czynszowego oraz komunalnego.
Co zawiera projekt
Przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy ma wspierać rozwój mieszkalnictwa. Przewiduje m.in. dopłaty do czynszu, wsparcie dla TBS czy załatwianie niektórych procedur przez internet.
Zgodnie z projektem przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju, na dopłaty do czynszu mogą liczyć ci, którzy z powodu pandemii COVID-19 utracili dochody. Dopłaty te będą stanowić część dodatku mieszkaniowego i wyniosą maksymalnie 1,5 tys. zł miesięcznie i do 75 proc. czynszu. Będą wypłacane przez 6 miesięcy. Według projektu, w tym roku przeznaczonych na to zostanie 420 mln zł.
Osoby korzystające z dopłat będą musiały wykazać, że w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego, ich średni miesięczny dochód był o co najmniej 25 proc. niższy niż w 2019 r. Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę będzie przysługiwał, jeżeli najemca był najemcą lokalu mieszkalnego przed 14 marca 2020 r.
Powiązany Artykuł
Emilewicz: chcemy ułatwień w budownictwie społecznym
Wyższe bezzwrotne wsparcie
Projekt zakłada podwyższenie bezzwrotnego wsparcia dla gmin z Funduszu Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę mieszkań w Towarzystwach Budownictwa Społecznego - z 20 proc. do 35 proc. kosztów inwestycji.
Do 50 proc. podwyższona zostanie wysokość finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat na remont mieszkań komunalnych. Również do 50 proc. zwiększone zostaną także nakłady na budowę nowych budynków komunalnych.
Premie remontowe
Wprowadzone mają zostać premie remontowe na budynki TBS starsze niż 25 lat oraz „wakacje czynszowe”. W przypadku budowy przez TBS mieszkań z wyższą partycypacją lokatora w kosztach budowy wprowadzona zostanie możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności.
Zgodnie z projektem Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mógł tworzyć i przystępować do już istniejących Towarzystw Budownictwa Społecznego. Możliwe będzie współfinansowanie nowych inwestycji TBS lub z udziałem KZN.
Pojawi się też możliwość składania niektórych wniosków i dokonywania zgłoszeń w procesie budowlanym w postaci elektronicznej.
Program 1 Polskiego Radia, PAP, IAR, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA