W czwartek Andrzej Duda złoży przysięgę i wygłosi orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym
Andrzej Duda złoży w czwartek przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpocznie drugą pięcioletnią kadencję prezydencką. Wygłosi też orędzie i przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Uroczystości ze względu na epidemię koronawirusa będą miały skromniejszy charakter niż poprzednio.
2020-08-03, 15:30
Powiązany Artykuł
12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której Andrzej Duda zdobył 51,03 proc. (10 mln 440 tys. 648 głosów), uzyskując reelekcję. Kandydat KO Rafał Trzaskowski osiągnął wynik 48,97 proc. (10 mln 18 tys. 263 głosy).
W czwartek 6 sierpnia zakończy się pierwsza kadencja Andrzeja Dudy i tego właśnie dnia odbędzie się uroczystość jego zaprzysiężenia na drugą pięcioletnią kadencję na stanowisku prezydenta RP.
O godz. 10.00 na sali plenarnej Sejmu rozpocznie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego (wspólne obrady Sejmu i Senatu), przed którym Andrzej Duda złoży przysięgę oraz wygłosi orędzie inaugurujące drugą kadencję.
Posłuchaj
REKLAMA
Przysięga, meldunki i msza
Zgodnie z konstytucją prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec ZN następującej przysięgi: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięgę można zakończyć słowami: "Tak mi dopomóż Bóg".
O złożenie przysięgi poprosi prezydenta marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Ona też będzie odczytywała kolejne fragmenty przysięgi, Andrzej Duda będzie powtarzał je za nią.
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że po zakończeniu uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego prezydent spotka się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu.
Następnie Andrzej Duda uda się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie odbierze meldunki od dowódcy Garnizonu Warszawa, gen. dyw. Roberta Głąba oraz komendanta Służby Ochrony Państwa, majora SOP Pawła Olszewskiego.
REKLAMA
Po tej uroczystości prezydent uda się do archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie w południe zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny i prezydenta. Mszy będzie przewodniczył, podobnie jak pięć lat temu, przewodniczący KEP apb Stanisław Gądecki.
Szczerski poinformował, że po zakończeniu mszy św. prezydent odda hołd swoim nieżyjącym poprzednikom na urzędzie prezydenta RP; złoży wieńce i kwiaty w miejscach upamiętnienia Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego, Ignacego Mościckiego i Lecha Kaczyńskiego.
Powiązany Artykuł
Kapituły orderów
O godz. 14.00 na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość ponownego objęcia przez Andrzeja Dudę przewodnictwa w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski. Pięć lat temu uroczystość ta była połączona z odznaczeniem prezydenta oboma orderami, tym razem Andrzej Duda obejmie ponownie przewodnictwo w kapitułach tych orderów.
Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski I klasy i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.
REKLAMA
Później prezydent uda się na pl. Piłsudskiego, gdzie o godz. 15.30 odbędzie się uroczystość przejęcia przez Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi. Przewidziano wystąpienie prezydenta.
Głowa państwa jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych. Mianuje szefa Sztabu Generalnego i innych dowódców, nadaje stopnie wojskowe. W czasie pokoju sprawuje pieczę nad wojskiem za pośrednictwem ministra obrony narodowej, zaś na czas wojny mianuje, na wniosek premiera, Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych. To właśnie prezydent, także na wniosek premiera, w razie bezpośredniego, zewnętrznego zagrożenia, zarządza powszechną lub częściową mobilizację i użycie sił zbrojnych do obrony RP.
Powiązany Artykuł
Sytuacja epidemiologiczna
Szczerski poinformował, że w związku z sytuacją epidemiczną wszystkie punkty programu inauguracji drugie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się w okrojonej, jeśli chodzi o ilość uczestników, formule. Podkreślił, że organizacja uroczystości przebiega w konsultacji z Państwowym Inspektorem Sanitarnym. - Uroczyści będą miały skromniejszy charakter. Z uwagi na sytuację epidemiczną nie przewidujemy m.in. żadnych zgromadzeń, na których prezydent spotykałby się z obywatelami - dodał minister.
pkur
REKLAMA
REKLAMA