Prof. Panfil: rewolucja komunistyczna wybuchła w Rosji przez przypadek, miało do niej dojść w Niemczech
- Gdybyśmy nie wygrali w sierpniu 1920, Lenin nie zatrzymałby się na granicy Wisły. W Berlinie już na niego czekali, Niemcy dojrzały do rewolucji - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Tadeusz Panfil.
2020-08-09, 10:52
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że gdyby nie Cud nad Wisłą w sierpniu 1920 roku, powstałaby pewnie polska republika sowiecka, podobnie jak niemiecka, węgierska i czechosłowacka. - Gdybyśmy wtedy nie wygrali, to Lenin nie zatrzymałby się w na granicy Wisły. W Berlinie już na niego czekali, Niemcy dojrzały do rewolucji - powiedział prof. Tadeusz Panfil.
Historyk wyjaśnił, że rewolucja komunistyczna wybuchła w Rosji przez przypadek. - Zdarzyła się tam tylko dlatego, że Niemcy postanowiły ułatwić Leninowi zadanie i dostarczyły go do Rosji. Prawdziwa rewolucja markistowska miała zdarzyć się w Niemczech. Ten kraj najszybciej rozwijał się gospodarczo i automatycznie sprzeczności pomiędzy kapitałem i robotnikami były tam największe. Lenin był wierny nauczania Marksa i zmierzał do Berlina, jednak droga do rewolucji wiodła przez "trupa białej Polski". Polska była przeszkodą - podkreślił gość Polskiego Radia 24.
Powiązany Artykuł
"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Wyjątkowy album Polskiego Radia
23 lipca 1920 roku w Smoleńsku powstał Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski. Polrewkom miał pełnić funkcję komunistycznej władzy na terenach II Rzeczypospolitej zajętych przez Armię Czerwoną w trakcie ofensywy letniej 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej. 24 lata poźniej, 21 lipca 1944 roku, utworzono Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN). - W zasadzie wszystko, co wiąże się z tym wiąże nie jest prawdziwe. Ani nie był polski, nie przynosił wyzwolenia, nie był też narodowy. Oba komitety miały to samo zdanie - komunizować Polskę. Polrewkom miał jednak dużo bardziej ambitne zadanie. Nie chodziło bowiem u tworzenie komunistycznego państwa polskiego. Zadaniem było włączenie terenów Polski jako komunistycznej republiki w skład Rosji sowieckiej. Posiadał też szersze kompetencje, ponieważ mógł stosować wszelkie metody. Masowe egzekucje i terror państwowy były w 1920 roku naturalnymi instrumentami do wprowadzania władzy. Ćwierć wieku poźniej, przynajmniej przez jakiś czas, komuniści musieli działać nieco ostrożniej - zauważył prof. Tadeusz Panfil.
Bitwa Warszawska – nazywana Cudem nad Wisłą – bitwa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Zdaniem brytyjskiego dyplomaty Edgara D’Abernona była 18. z przełomowych bitew w historii świata.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: prof. Tadeusz Panfil, historyk
Data emisji: 09.08.2020
Godzina emisji: 11.10
Polskie Radio 24
REKLAMA