Skandal po transferze izraelskiego hokeisty do Unii Oświęcim. "Zapraszamy na mecz i lekcję historii"
Izraelczyk Eliezer Sherbatov będzie reprezentował barwy jednej z najbardziej utytułowanych drużyn Polskiej Hokej Ligi - Re-Plast Unii Oświęcim. Transfer ten został skrytykowany przez rabina z USA, a w obronie zawodnika stanęły władze miasta oraz szefowie wicemistrza Polski.
2020-08-12, 18:57
- Unia Oświęcim jest aktualnie wicemistrzem Polski
- Władze klubu opublikowały na swojej stronie obszerne oświadczenie ws. Eliezera Sherbatova
- Po stronie Izraelczyka stanęły również władze miasta
Władze klubu wyraziły zaniepokojenie oraz wystosowały oświadczenie, w którym potępiają zachowanie amerykańskiego rabina wobec Sherbatova.
Po stronie izraelskiego hokeisty stanęły również władza miasta. Pismo w tej sprawie wystosował prezydent Oświęcimai.
- W imieniu mieszkańców Oświęcimia wyrażam stanowcze oburzenie w związku ze słowami rabina Elchanana Poupko, który skrytykował Eliezera Sherbatova, nowego zawodnika drużyny hokejowej za to, że jako reprezentant Izraela będzie grał w mieście, w którym istniał obóz Auschwitz. Ponadto, w swoich skandalicznych wypowiedziach dobitnie oskarżył on mieszkańców miasta Oświęcim o brak niesienia pomocy więźniom i współodpowiedzialność za istnienie obozu, co sprzeczne jest z oczywistymi faktami historycznymi - można przeczytać w oświadczeniu prezydenta miasta Janusza Chwieruta.
Powiązany Artykuł
Polska Hokej Liga: koronawirus w Podhalu Nowy Targ. Klub zawiesza treningi
Dodał, że miasto jest też ofiarą tego, co się działo w Auschwitz, gdyż kładzie się to cieniem na współczesne postrzeganie Oświęcimia.
- Przypisywanie mu jakiejkolwiek odpowiedzialności za istnienie obozu jest skandaliczną insynuacją - napisał przypominając, że mieszkańcy Oświęcimia nieśli też pomoc więźniom obozu, niejednokrotnie przypłacając to życiem. Pismo adresowano do ministerstwa spraw zagranicznych, ambasady i konsulatu USA w Polsce oraz ambasady Izraela w naszym kraju.
REKLAMA
Oświadczenie Re-Plast Unii Oświęcim:
Oświadczamy, że jesteśmy głęboko zasmuceni i dotknięci medialnymi oskarżeniami wobec izraelskiego zawodnika Eliezera Sherbatova, który niedawno dołączył do naszej drużyny.
Pragniemy przypomnieć, że przed tragedią II Wojny Światowej, Holokaustu i Auschwitz, miasto Oświęcim było przez 400 lat domem dla społeczności żydowskiej. Żydowscy oświęcimianie mieli ogromny udział w rozwoju miasta nazywanego przez siebie „Oszpicin” (hebr. goście), a w okresie międzywojennym istniała tu także żydowska drużyna piłki nożnej „Kadima” (hebr. naprzód). W 1939 roku Żydzi stanowili 60% mieszkańców Oświęcimia. Gdy na początku września 1939 r. Niemcy zajęli Oświęcim, przemianowali nazwę miasta na Auschwitz i wprowadzili terror wobec jego wszystkich mieszkańców. W wyniku niemieckiego ludobójstwa życie stracili prawie wszyscy oświęcimscy Żydzi.
Jednocześnie nie wolno zapomnieć, że katoliccy oświęcimianie oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości również byli ofiarami brutalnego terroru, przesiedleń i deportacji do obozu Auschwitz, gdzie tracili zdrowie i życie. Sugerowanie jakoby katoliccy oświęcimianie lub ich dzisiejsi potomkowie byli rzekomo współodpowiedzialni za prowadzenie niemieckiego obozu Auschwitz jest niezgodne z faktami, a do tego krzywdzące i niesprawiedliwe.
Powiązany Artykuł
Koronawirus w reprezentacji hokeistów. "Wysyłając zawodników na kadrę, liczymy, że wrócą zdrowi"
Dzisiejszy Oświęcim – Miasto Pokoju dba o swoje przedwojenne wielokulturowe dziedzictwo. W mieście istnieje Centrum Żydowskie, które odrestaurowało jedyną zachowaną od zniszczenia przedwojenną synagogę Chewra Lomdei Misznajot, prowadzi Muzeum Żydowskie oraz opiekuje się domem ostatniego żydowskiego oświęcimianina Szymona Klugera (1925-2000). Urząd Miasta Oświęcimia regularnie wspiera projekty dotyczące upamiętnienia oświęcimskich Żydów jak m.in. Park Pamięci Wielkiej Synagogi oraz programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych z Polski i zagranicy na temat uniwersalnych mechanizmów, które kiedyś doprowadziły do powstania niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau i dziś nadal są obecne w naszych społeczeństwach.
Obecność izraelskiego zawodnika w Oświęcimiu pokazuje, że wbrew zbrodniczej ideologii III Rzeszy naród żydowski wciąż istnieje, a żydowscy zawodnicy mogą ponownie uczestniczyć w miejscowych rozgrywkach, podobnie jak przedwojenni oświęcimianie z Żydowskiego Klubu Sportowego Kadima Oświęcim.
Re-Plast Unia Oświęcim wyraża przekonanie, że sport powinien łączyć, a nie dzielić. W naszej szatni mamy zawodników narodowości polskiej, słoweńskiej, słowackiej, fińskiej, rosyjskiej, kanadyjskiej i izraelskiej, co świadczy o tym, że jesteśmy klubem nowoczesnym i przyjaznym wielu nacjom. W naszym zespole grają zawodnicy ze względu na poziom sportowy, a nie na pochodzenie czy narodowość.
W zaistniałej sytuacji udzielamy jednoznacznego wsparcia naszemu zawodnikowi i deklarujemy, że w przypadku podobnych sytuacji dotyczących któregokolwiek z naszych graczy, będziemy postępować podobnie. Nasz klub jest przekonany, że Eliezer swoimi występami sprawi naszym kibicom i mieszkańcom Oświęcim wiele radości.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Nie będzie Polskiej Hokej Ligi w Krynicy-Zdroju. KTH rezygnuje ze startu
A rabina Elchanana Poupko serdecznie zapraszamy na mecz naszej drużyny i lekcję historii.
***
W czwartek drużyna Unii zagra u siebie sparingowy mecz z czeskim AZ Havirov. Początek spotkania o godzinie 18.00.
Pierwsze mecze nowego sezonu PHL zaplanowano na 8 i 11 września.
REKLAMA
/Unia-oswiecim.pl/PolskieRadio24.pl/PAP
REKLAMA