Senat wprowadził poprawki do ustawy o wsparciu służb mundurowych

 - Senat poparł w czwartek z poprawkami ustawę wprowadzającą m.in. dwustopniowe dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy podległych ministrowi SWiA oraz Służby Więziennej. Wprowadzone poprawki dotyczą m.in. podwyższenia maksymalnej kwoty zwrotu kosztów ochrony prawnej policjantów. W czwartek ok. godz. 22.45 obrady zostały przerwane, Senat będzie je kontynuował w poniedziałek o godz. 16.00.

2020-08-13, 23:37

Senat wprowadził poprawki do ustawy o wsparciu służb mundurowych
Siedziba Senatu w Warszawie. Foto: Shutterstock / Artur Bogacki

Za ustawą - wraz z poprawkami - głosowało 95 senatorów i wszyscy głosujący byli za.

Wcześniej połączone komisje samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz praw człowieka, praworządności i petycji zarekomendowały wprowadzenie do projektu poprawek, w tym poprawki dotyczące m.in. podwyższenia maksymalnej kwoty zwrotu kosztów ochrony prawnej policjantów oraz wyżywienia w naturze.

Powiązany Artykuł

Senat free 1200.jpg
Rekompensaty za wybory korespondencyjne. Znamy wyniki głosowania Senatu

Dodatek motywacyjny

Ustawa wprowadza m.in. dwustopniowe dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy podległych ministrowi SWiA oraz Służby Więziennej, którzy zamiast przejść na emeryturę zdecydują się na pozostanie w służbie.

Zgodnie z przepisami funkcjonariusz Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, który zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury: po 25 latach służby w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Czytaj także:

Co istotne, do stażu zalicza się okres służby zarówno w Policji, SG, SOP, PSP, SW, jak i w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Marszałkowskiej, Służbie Celnej i Służbie Celno-Skarbowej.

REKLAMA

Zwrot kosztów

Oprócz wprowadzenia dodatków motywacyjnych funkcjonariuszowi będzie przysługiwać również zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne prowadzone w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych zakończy się wyrokiem uniewinniającym lub zostanie umorzone.

Powiązany Artykuł

Senat free twitter 1200.jpg
Łączenie kar pozbawienia i ograniczenia wolności. Senat przyjął projekt zmian

Ustawa reguluje również kwestię ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy - za wiek, staż i trudne warunki służby, a także wprowadza przejrzyste zasady i procedury prowadzenia postępowań dyscyplinarnych w Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa.

Ujednolica też przepisy dotyczące wyżywienia formacji mundurowych. Szczegółowo określa także warunki otrzymywania tzw. wyżywienia w naturze oraz wprowadza możliwość przyznawania świadczenia pieniężnego zamiast wyżywienia w naturze.

Kolejne zmiany, które mają wychodzić naprzeciw oczekiwaniom zgłaszanym m.in. przez OSP, dotyczą używanych pojazdów pożarniczych sprowadzanych z zagranicy. Zgodnie z ustawą nie będą one poddane obowiązkowi uzyskania świadectwa dopuszczenia, lecz opinii technicznej. Regulacje mają zacząć obowiązywać od 1 października 2020 r. z wyjątkiem części przepisów, które mają wejść w życie z dniem 30 listopada 2020 r. oraz 1 stycznia 2021 r.

Teraz ustawa wróci do Sejmu.

pkr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej