Premier w zagranicznych mediach: wojna z bolszewikami to punkt węzłowy dla Europy
Artykuł Mateusza Morawieckiego o 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej ukazał się w sobotę m.in. w izraelskim dzienniku "Israel Hajom" oraz w mediach w Hiszpanii, Serbii, Wenezueli, Peru i Indonezji. Szef polskiego rządu wskazał w nim, że wydarzenie powinno być wymieniane "jako decydujący moment w walce z totalitaryzmem w Europie", a z powodu żelaznej kurtyny jej znaczenie "dla dziejów Europy nie zapisało się w pamięci świata w sposób, na jaki zasługuje".
2020-08-15, 21:39
Mateusz Morawiecki opisuje następnie Bitwę Warszawską jako kulminacyjny moment kształtowania się nowoczesnego narodu polskiego, który skonsolidował się "wokół najbardziej nowoczesnych pojęć – pozytywizmu, demokratycznych reform, upodmiotowienia kobiet i mas społecznych".
Artykuł w mediach na całym świecie
Tekst publikowany jest w mediach na całym świecie w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu" przygotowanego z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej.
W sobotę artykuł ukazał się na łamach m.in. izraelskiego dziennika "Israel Hajom", hiszpańskiego magazynu "El Independiente", serbskiego tygodnika "Nedeljnik", indonezyjskiego dziennika "The Jakarta Post", wenezuelskiego "El Nacional" oraz wydawanego w Peru czasopisma "Revista Embajador".
Algierski dziennik "Liberte" wydrukował w swoim weekendowym numerze tekst prezesa polskiego Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka. Historyk zauważa w nim, że "Bitwa Warszawska była pierwszą klęską sowieckiego imperium zła, dzięki której losy świata potoczyły się inaczej, niż chciał tego Lenin".
REKLAMA
- Pompeo o Bitwie Warszawskiej: jeden z wielu heroicznych momentów polskiego narodu
- Starcie, które zmieniło bieg historii. Dzisiaj 100. rocznica Bitwy Warszawskiej
"W historii kraju nie brakuje triumfów"
Szwedzki dziennik "Goeteborgs-Posten" z okazji setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad wojskami bolszewickimi opublikował artykuł historyka Artura Szulca. "W powszechnej świadomości losy historyczne Polski wiążą się z niepowodzeniami i utratą niepodległości. Ale w historii kraju nie brakuje triumfów, a wśród nich jest jeden, który ma szczególne znaczenie: zwycięstwo nad Armią Czerwoną w 1920 roku" - pisze Szulc.
Okolicznościowe artykuły premiera Mateusza Morawieckiego, Szarka oraz historyka i sowietologa prof. Andrzeja Nowaka ukazały się w ostatnim czasie również m.in. w mediach francuskich, włoskich, austriackich, tureckich, węgierskich, czeskich, litewskich i bułgarskich.
ms
REKLAMA
REKLAMA