"Bóg stanął po stronie Polaków". Ks. prof. Jan Przybyłowski o wydarzeniach 1920 r.
- Cud to nie jest coś sprzecznego z naturą. Patrzymy na działanie Boga, którego działalność możemy rozeznać właśnie po tym, jak przebiegają wydarzania i zachowują się ludzie, jaki jest efekt ich postępowania - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski filozof i teolog. W audycji udział wziął również prof. Wiesław Wysocki, historyk.
2020-08-16, 09:15
100 lat temu, 15 sierpnia 1920 r., na przedpolach Warszawy zatrzymano pochód Armii Czerwonej. Celem bolszewickiego marszu na zachód nie był wyłącznie podbój odrodzonej Polski, ale przeniesienie rewolucji sowieckiej na zachód Europy.
Powiązany Artykuł
"To jest jedyny taki cud na świecie". Ewa Storożyńska o wydarzeniach 1920 roku
"Cud zjednoczenia narodu"
Prof. Wiesław Wysocki przypominał o szeregu okoliczności, jakie złożyły się na zwycięstwo polskie. - Działania pułku majora Podhorskiego i jego wypad na Ciechanów, gdzie przejął bolszewicką radiostację, paraliżując łączność na dwa dni, symboliczne wręcz zagłuszanie meldunków rosyjskich fragmentami Pisma Świętego, odmowa wykonania rozkazów przez Budionnego i Stalina, którzy nie poszli na odsiecz Tuchaczewskiemu, walka "Orłów płockich" i wreszcie modły i nowenna, które trwały w tym czasie. Polska była wówczas zjednoczona modlitwą - wymieniał historyk
"Działanie Boga w historii"
Ks. prof. Jan Przybyłowski zaznaczył, że Polacy walczyli także w obronie wiary. - Ci którzy podjęli walkę z komunizmem, z bolszewizmem, z tymi którzy chcieli zanieść go aż do Włoch natknęli się na Polaków, którzy stanęli w obronie wiary w Imię Maryi. Wiara w Boga, połączona z oddanie się Matce Bożej najlepiej charakteryzuje to, co się wydarzyło.
Powiązany Artykuł
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"
Z jednej strony mamy do czynienia z wyraźna interwencją Boga, z drugiej, Maryja, która jest blisko narodu, dla Polaka to nie tylko Królowa, ale też Matka, ktoś kto będzie opiekował, chronił, troszczył się by nic złego się nie stało. Cud i i działanie człowiek połączyły się w tym jednym wydarzeniu. Ważne byśmy umieli patrzeć na działanie Boga w historii, przez którą i w której Bóg działa, ale zawsze z człowiekiem, szanując jego wolną wole - dodał gość audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
Jan Paweł II mówił w 1992 r. w Warszawie o wydarzeniach dni Bitwy Warszawskiej: było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób naturalny dlatego zostało nazwane „Cudem nad Wisłą”. To zwycięstwo poprzedzone było żarliwą modlitwą narodową, episkopat zebrany na Jasnej Górze poświecił cały naród Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, i oddał go w opiekę Maryi Królowej Polski”.
Więcej w zapisie audycji, zapraszamy do wysłuchania.
***
Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja
REKLAMA
Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz
Goście: prof. Jan Przybyłowski, prof. Wiesław Wysocki
Data emisji: 16.08.2020
Godzina emisji: 07.35
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA