Na Śląsku uczczono rocznicę śmierci Korfantego, jednego z ojców niepodległości

2020-08-17, 13:38

Na Śląsku uczczono rocznicę śmierci Korfantego, jednego z ojców niepodległości
Pomnik Wojciecha Korfantego na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Przedstawiciele regionalnych władz złożyli kwiaty na grobie Wojciecha Korfantego - działacza narodowego i przywódcy powstańczego, zaliczanego do ojców polskiej niepodległości, oraz przed pomnikiem na katowickim pl. Sejmu Śląskiego. Uroczystości odbędą się także w Warszawie. 

Kwiaty imieniu władz regionu złożyli radni sejmiku woj. śląskiego: Piotr Czarnynoga, Zbigniew Przedpełski i Bartłomiej Kowalski. 

Powiązany Artykuł

pap morawiecki chorzów 1200.jpg
Mateusz Morawiecki: nie ma silnej Polski bez silnego Śląska

Przewodniczący Sejmiku woj. śląskiego, Jakub Chełstowski, będzie zaś w Warszawie, gdzie złoży kwiaty przed odsłoniętym w ub. roku pomnikiem Wojciecha Korfantego. Ceremonia odbędzie się w asyście wojskowej, zaplanowano także występ orkiestry górniczej oraz zespołu "Śląsk".

- W przeddzień setnej rocznicy wybuchu II powstania śląskiego pamiętamy o zasługach w walce o polskość Śląska Wojciecha Korfantego oraz Andrzeja Mielęckiego - oddajemy im hołd, składając kwiaty przy pomnikach w Katowicach i Warszawie. Jesteśmy winni pamięć i wdzięczność powstańcom - bohaterom walczącym o naszą wolność - powiedział Jakub Chełstowski. 

Śmierć medyka przyczynkiem do wybuchu powstania

Rocznica śmierci Korfantego zbiega się w czasie z trwającymi w regionie obchodami setnej rocznicy wybuchu II powstania śląskiego, które rozpoczęło się w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r. Przed stu laty Korfanty był polskim komisarzem plebiscytowym na Górnym Śląsku i jednym z przywódców powstania. Jednym z impulsów do tego zbrojnego zrywu było zamordowanie przez niemiecką bojówkę polskiego lekarza dr. Andrzeja Mielęckiego - także w poniedziałek wspominana jest setna rocznica tego wydarzenia.

Czytaj także: 

Dr Mielęcki zginął 17 sierpnia 1920 r., gdy w Katowicach doszło do zamieszek. Francuscy żołnierze patrolujący miasto oddali strzały do bojówek demolujących polskie sklepy. Kiedy doktor Mielęcki chciał udzielić pomocy rannym Niemcom, zaatakowali go niemieccy bojówkarze. Potem, już rannego, wyciągnęli z ambulansu wiozącego go do szpitala. Skatowane ciało wrzucili do rzeki Rawy.

W poniedziałek, z inicjatywy wojewodów śląskiego i wielkopolskiego oraz władz samorządowych obu województw, złożono kwiaty na grobie dr. Mielęckiego na cmentarzu w Złotnikach k. Koźminka w Wielkopolsce. Po południu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek złoży także kwiaty przed tablicą pamiątkową na kamienicy przy ul. Warszawskiej 14 w Katowicach, gdzie mieszkał zamordowany bohater.

Korfanty: działacz niepodległościowy, poseł, wicepremier

Zmarły 81 lat temu Wojciech Korfanty był działaczem niepodległościowym Górnego Śląska. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego. W II RP był związany z Chrześcijańską Demokracją. Po niekorzystnej dla Polaków interpretacji wyników plebiscytu, który miał rozstrzygnąć o przynależności państwowej Górnego Śląska, stanął na czele III powstania śląskiego jako jego dyktator. Powstanie przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

W odrodzonej Polsce Wojciech Korfanty był posłem na Sejm i wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa, a także przeciwnikiem politycznym Józefa Piłsudskiego. W 1930 r. został aresztowany i wraz z posłami Centrolewu osadzony w twierdzy brzeskiej. Wiosną 1935 r. w obawie przed represjami wyemigrował do Pragi. Gdy w kwietniu 1939 r. wrócił do Polski, został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Pomimo protestów opinii publicznej spędził tam prawie trzy miesiące. Zwolniono go 20 lipca z powodu ciężkiej choroby. Niespełna miesiąc później zmarł. Spoczął w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, stał się manifestacją patriotyczną.


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej