Autorski pomysł BGK na wsparcie przedsiębiorczości. Zobacz, jak z niego skorzystać
Prawdopodobnie na przełomie sierpnia i września Bank Gospodarstwa Krajowego obejmie gwarancjami limity faktoringowe, co ułatwi faktorom opłacenie przedstawianych przez przedsiębiorców faktur. Chodzi o gwarancje z Funduszu Gwarancji Płynnościowych, na takie rozwiązanie zgodziła się już Komisja Europejska.
2020-08-18, 14:35
– Całość działa następująco: instytucja finansowa, która świadczy usługi faktoringowe, czyli faktor, korzysta z gwarancji BGK, aby zabezpieczyć spłatę limitu faktoringowego udzielanego swojemu klientowi, czyli przedsiębiorcy. Innymi słowy BGK przejmuje część ryzyka, ułatwiając faktorowi opłacenie przedstawianych przez przedsiębiorcę faktur – tłumaczy prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, dodając, że tym rozwiązaniem bank pomaga firmom zachować płynność w czasie kryzysu i jednocześnie wspólnie z innymi podmiotami branży wypełnia lukę w tym sektorze.
Powiązany Artykuł
Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy mogą już korzystać z rządowych dopłat do oprocentowania kredytów
Wyjątkowe środki i nowe rozwiązania
W opinii BGK w obliczu pandemii koronawirusa należało podjąć wyjątkowe środki i nierzadko wprowadzić zupełnie nowe rozwiązania wspierające gospodarkę. Zauważono, że europejskie instytucje rozwoju mają wiele pomysłów na wspieranie przedsiębiorczości w trakcie pandemii koronawirusa. Bank podał, że na przykład belgijska instytucja finansowa PMV oferuje pożyczki dla firm zainteresowanych zwiększeniem skali działalności i start-upów.
– Przedsiębiorcy mogą liczyć na odroczenie odsetek w wysokości 5 proc. dla pożyczek do 800 tys. euro i odroczenie odsetek w wysokości 6 proc. w przypadku pożyczek powyżej 800 tys. euro. Wartość programu to 250 mln euro – informuje bank.
BGK poinformował też, że francuski bank inwestycyjny – Banque publique d'investissement (Bpifrance) – wzmacnia kapitał firm z sektora MŚP oraz start-upów dwoma instrumentami: "Funduszem na rzecz wzmocnienia MŚP", wyposażonym w prawie 100 mln euro oraz "French Tech Bridg", dysponującym 80 mln euro dla start-upów.
REKLAMA
Przedsiębiorcy mogą starać się o finansowanie w kwocie od 100 tys. do 5 mln euro, które wesprze ich inwestycje i pozwoli utrzymać płynność finansową. Pieniądze pochodzą z wykupu obligacji firm zainteresowanych wsparciem. Obligacje mogą zostać w przyszłości zamienione na akcje.
Włosi wspierające promocję włoskich marek
Z kolei KfW Capital, spółka zależna niemieckiego banku KfW, oferuje instrument o nazwie "Corona Matching Facility", który ma na celu wspieranie start-upów i młodych, rozwijających się firm poprzez finansowanie kapitałem prywatnym z funduszy venture capital. BGK zwraca też uwagę na włoskie rozwiązania. Wskazano, że Włochy są krajem, który pandemia koronawirusa dotknęła bardzo mocno, dlatego wsparcie w odbudowie gospodarki również jest duże – bank rozwoju Cassa depositi e prestiti, przekazał włoskim bankom komercyjnym 3 mld euro na kredyty dla MŚP.
Poza tym CDP Group wdrożyło rozwiązania wspierające promocję włoskich marek.
Powiązany Artykuł
Ekspert BGK: pomoc w spłacie odsetek od kredytów dla firm, będzie dostępna także w 2021 roku
– Wyróżnić można m.in. 1,5 mld euro gwarancji ułatwiających wypłaty pożyczek na utrzymanie płynności finansowej, 2 mld euro na ochronę ubezpieczeniową nowych linii kredytowych, które pomogą włoskim firmom w wejściu na nowe rynki oraz 500 mln euro na wsparcie włoskiego eksportu, jego odbudowę w tych krajach, w których produkty włoskie są najbardziej poszukiwane (np. Ameryka Łacińska, Afryka i Bliski Wschód) – czytam w opracowaniu BGK.
REKLAMA
Ekspert BGK: pomoc w spłacie odsetek od kredytów dla firm, będzie dostępna także w 2021 roku.
Pożyczki na zachowanie miejsc pracy
Natomiast Chorwacki Bank Odbudowy i Rozwoju może udzielać bezpośrednich, nieoprocentowanych pożyczek dla przedsiębiorców prowadzących działalność turystyczną. Program daje dostęp do kredytów o łącznej wartości 600 mln HRK, czyli ponad 79 mln euro, które można przeznaczyć na zachowanie miejsc pracy i utrzymanie płynności.
BGK poinformował, że pomocy udzielał również czeski bank rozwoju ČMZRB uruchomiając programy COVID. W pierwszym programie przedsiębiorcy mogli liczyć na pożyczki od 20 tys. do 600 tys. euro z zerowym oprocentowaniem, w kolejnych firmy mogą liczyć na gwarancje dla kredytów obrotowych do maksymalnie 600 tys. euro.
PolskieRadio24.pl/PAP/DoS
REKLAMA
REKLAMA