KRRiT zajmie się niepłacącymi abonamentu
Wyegzekwowanie abonamentu od tych, którzy go nie płacą, to jedna z najpilniejszych spraw, jaką chce rozwiązać KRRiT. Zajmie się tym już wkrótce.
2010-08-17, 07:39
Jan Dworak powiedział, że poprosił już odpowiednie departamenty KRRiT, w tym prawny i ekonomiczny, o przedstawienie wszystkich dokumentów, przedstawiających jak ta kwestia obecnie wygląda. „I na jednym z pierwszych posiedzeń, na pewno jeszcze w sierpniu będziemy się tym zajmowali. To nie jest tylko kwestia zmiany prawa, ale również egzekwowania tego prawa w różny sposób” - powiedział przewodniczący KRRiT.
Niepłacący pod lupą
Jan Dworak zapowiada, że Rada zajmie się abonentami, którzy zarejestrowali odbiorniki radiowo-telewizyjne, a nie wywiązują się z opłat. Przewodniczący KRRiT nie precyzując jeszcze szczegółów tłumaczy, że będzie chciał to wyegzekwować od Poczty Polskiej i urzędów skarbowych.
Rada zajmie się też tymi, którzy nie zarejestrowali odbiorników, mimo, że jest taki obowiązek, i przedsiębiorcami, którzy prawie w ogóle nie płacą abonamentu.
"Tak jak BBC"
Jan Dworak ma nadzieję, że w Polsce abonament będzie kiedyś płacony przez całe społeczeństwo, tak jak to dzieje się na przykład w Wielkiej Brytanii.
„W Wielkiej Brytanii jest takie duże poczucie obywatelskości, że BBC jest naszą, narodową instytucją. Mam nadzieję, że w Polsce to poczucie obywatelskości też się będzie kiedyś wyrażało płaceniem abonamentu. Na razie tak nie jest” - powiedział Jan Dworak. Przewodniczący KRRiT dodał, że w Wielkiej Brytanii wzmocnione jest to dodatkowo sprawnym systemem namierzania niepłacących abonamentu i wymierzania im surowych kar.
Cyfryzacja i nowe władze w mediach publicznych
Wśród najważniejszych celów Rady jest przyspieszenie cyfryzacji polskich mediów, a także wdrożenie znowelizowanej ustawy medialnej to najważniejsze zadania nowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Nowela na początku września wejdzie w życie. W piątek ustawę podpisał prezydent Bronisław Komorowski, następnie musi być ona ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Dwa tygodnie później zarządy i rady nadzorcze TVP i Polskiego Radia zostają rozwiązane. Członkowie władz mediów publicznych mają pełnić swoje funkcje do czasu wyłonienia następców.
W pierwszej kolejności do Krajowej Rady będzie należał wybór w konkursie nowych rad nadzorczych w telewizji publicznej i radiu.
Przewodniczący KRRiT Jan Dworak ma nadzieję, że konkurs uda się ogłosić na początku września. Jak tłumaczy Rada cały czas pracuje nad warunkami konkursu. „Myśmy na razie określili założenia i w tej chwili są one analizowane przez dział prawny. My tego nie zaniedbujemy i na każdym posiedzeniu się tym zajmujemy” - powiedział IAR Jan Dworak.
agkm
REKLAMA