Angela Merkel o Sierpniu 80: ludzie Solidarności są europejskimi bohaterami wolności

Niemiecka kanclerz Angela Merkel w 40-lecie "Solidarności" oddaje hołd Polakom, którzy, jak zaznacza, pokojowo protestowali w obronie swoich praw. - Wola wolności wprawiła w ruch kamienie, które ostatecznie obaliły mur berliński i żelazną kurtynę - mówi Merkel na nagraniu udostępnionym przez rzecznika niemieckiego rządu Steffena Seiberta.

2020-08-29, 17:23

Angela Merkel o Sierpniu 80: ludzie Solidarności są europejskimi bohaterami wolności

Niemiecka kanclerz podkreśla, że bardzo dobrze pamięta te najważniejsze dni sierpnia 1980 roku, gdy robotnicy w Gdańsku sprzeciwili się reżimowi socjalistycznemu i pokojowo protestowali.

Chcieli zorganizować się jako niezależny związek zawodowy, aby móc bronić swoich praw, w tym mieć prawo do strajku. W końcu - jak wspomina - rząd podpisał 31 sierpnia 1980 roku Porozumienie Gdańskie i powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność".

Posłuchaj

Angela Merkel: Solidarność, ta siła, która porwała inne społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, także w Niemczech- w NRD i RFN, nadal się rozwija (IAR) 0:37
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

Sierpien 80 Banner serwisu.jpg
Sierpień 80 - zobacz serwis specjalny

"Protestujący z Gdańska są nadal wzorem do naśladowania"

Polityk zaznacza, że "Solidarność, ta siła, która porwała inne społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, także w Niemczech - w NRD i RFN, nadal się rozwija". - Śledziliśmy z zapartym tchem to, co Polacy osiągnęli - dodaje.

- Protestujący z Gdańska są nadal wzorem do naśladowania, pokazali już to działaczom na rzecz praw obywatelskich w NRD dziesięć lat wcześniej, zanim karuzela wolności wprawiła w ruch kamienie, które ostatecznie obaliły mur berliński i żelazną kurtynę. Ludzie Solidarności są europejskimi bohaterami wolności, którzy także mnie ukształtowali - mówi na nagraniu Angela Merkel.

Rocznica porozumienia

W tym roku Niemcy będą świętowały 30. rocznicę zjednoczenia. Dzień Jedności Niemiec obchodzony jest 3 października.

31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, dawniej imienia Lenina, po przeszło dwutygodniowych strajkach, podpisano porozumienie między przedstawicielami międzyzakładowego komitetu strajkowego i komisją rządową. Władze zgodziły się na realizację 21 postulatów, w tym utworzenia niezależnych samorządnych związków zawodowych. Utworzono NSZZ Solidarność, który został zarejestrowany 24 października.

REKLAMA

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej