"Działania ws. Białorusi są skoordynowane". Rzecznik rządu o wideokonferencji premiera z europosłami
"Cieszy nas, że pomimo naturalnych różnic politycznych, działania polskich polityków dotyczące sytuacji na Białorusi mają skoordynowany charakter" - tak o trwającej wideokonferencji premiera Mateusza Morawieckiego i polskich europosłów ws. Białorusi napisał rzecznik rządu Piotr Müller.
2020-09-02, 12:15
Powiązany Artykuł
Premier i polscy europosłowie będą rozmawiać o sytuacji na Białorusi
Piotr Müller poinformował na Twitterze, że w trakcie wideokonferencji szef rządu przedstawił informacje o podejmowanych przez polski rząd działaniach oraz podziękował parlamentarzystom za wspólną aktywność na arenie międzynarodowej.
- Premier Mateusz Morawiecki i polscy europosłowie o sytuacji na Białorusi
- Wspólny głos ws. Białorusi. Ponadpartyjne spotkanie polskich deputowanych w PE
Powiązany Artykuł
Cichanouska: jestem gotowa być "prezydentem przejściowym" do wyborów, ale nie będę w nich startować
Na spotkanie tzw. Klubu Polskiego w sprawie Białorusi wszystkich polskich deputowanych zaprosili europosłowie PiS - Ryszard Legutko i Anna Fotyga.
Posiedzenia Klubu Polskiego, czyli zebrania wszystkich europosłów z Polski, były dość częste po przystąpieniu Polski do UE, ale później, przez rozgrzanie konfliktu politycznego i przeniesienie sporów również na poziom europejski, przestały być organizowane.
REKLAMA
Jasne stanowisko PE
Wcześniej liderzy pięciu głównych frakcji w PE: Europejskiej Partii Ludowej (EPL) - Manfred Weber, Socjalistów i Demokratów (S&D) - Iratxe Garcia Perez, Odnowić Europę - Dacian Ciolos, a także współprzewodniczący Zielonych - Ska Keller i Philippe Lamberts oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) - Ryszard Legutko i Raffaele Fitto podkreślili, że nie uznają Alaksandra Łukaszenki za ponownie wybranego prezydenta Białorusi, oraz wezwali do przeprowadzenia nowych i wolnych wyborów w tym kraju.
Wezwali też Rosję do powstrzymania się od wszelkich ukrytych lub jawnych ingerencji na Białorusi po wyborach, a instytucje UE i państwa członkowskie - do czujnego przeciwdziałania wszelkim rosyjskim krokom w tym kierunku.
Najbliższe posiedzenie Parlamentu Europejskiego ma odbyć się w dniach 14-17 września.
pb
REKLAMA
REKLAMA