Duże zainteresowanie programem Kolej Plus. Złożono prawie 100 wniosków
Już 96 wniosków trafiło do PKP Polskich Linii Kolejowych (PLK) w ramach programu Kolej Plus. Program ogłoszony na początku 2020 roku będzie walczyć z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym. O szczegółach poinformowali dziś przedstawiciele PKP PLK oraz Ministerstwa Infrastruktury.
2020-09-02, 15:53
Celem programu jest przywrócenie nieużywanych linii kolejowych. Samorządy mogły wnioskować o przywrócenie połączeń, remonty i o duże inwestycje, które zrewitalizowałyby poszczególne odcinki.
Rządowe wsparcie jest adresowane przede wszystkim do miast z liczbą mieszkańców powyżej dziesięciu tysięcy. Wsparcie przekracza pięć i pół miliarda złotych. Całość programu jest o miliard złotych wyższa. Miliard złotych muszą wyłożyć samorządy.
Powiązany Artykuł
Kolej Plus: nadesłane zgłoszenia znacznie przekroczyły wartość planowanych środków
Różne zainteresowanie programem Kolej Plus
Wnioski złożyły wszystkie samorządy wojewódzkie, liczba tych wniosków w zależności od regionu jest różna. Najwięcej tych wniosków złożyły województwa śląskie – 19, podkarpackie – 11 oraz małopolskie i mazowieckie – po 9 wniosków. Najmniej - jeden wniosek złożyło województwo opolskie. Nadesłane wnioski mają wartość 25 miliardów złotych, co w znaczący sposób przekracza wartość całego programu.
71 wniosków dotyczy tak zwanych inwestycji liniowych, czyli modernizacji, rewitalizacji, odbudowy, bądź budowy nowych linii kolejowych. 25 wniosków dotyczy inwestycji punktowych – chodzi o łącznice, mijanki, urządzenia sterowania ruchem kolejowym czy przebudowa układów torowych. Wśród propozycji pojawiła się także budowa przystanków.
REKLAMA
Pojawiły się także wnioski o budowę wiaduktów, czy ścieżek rowerowych – nie wiadomo jednak, czy takie projekty zostaną zatwierdzone. Do 26 listopada 2020 roku PKP PLK będą szczegółowo analizować nadesłane projekty. Prowadzone będą rozmowy i negocjacje z samorządami. Potem wnioskodawcy, których projekty zostaną wstępnie zatwierdzone, będą mieli rok na dopracowanie szczegółów.
Powiązany Artykuł
Stop degradacji lokalnej infrastruktury kolejowej. Rusza nabór wniosków do programu Kolej Plus
Czym jest program Kolej Plus?
Program Kolej Plus umożliwi przywrócenie połączeń kolejowych do miast, które w tej chwili tego dostępu nie mają. Przedstawiciele resortu infrastruktury argumentują, że dzięki temu poprawi się jakość i komfort życia mieszkańców wielu miast. Program służy też promowaniu ekologicznych środków transportu.
Według obliczeń PKP PLK wykluczeniem komunikacyjnym są objęci mieszkańcy około 100 miejscowości. Jest to w sumie kilka milionów osób. Program Kolej Plus może spowodować, że siecią kolejową zostanie objętych 30 – 40 miejscowości, które dziś nie mają dostępu do kolei.
Inwestycje mają zostać zrealizowane do 2028 roku.
REKLAMA
PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw
REKLAMA