Szczepionka na COVID-19. Pod koniec roku dowiemy się, czy jest bezpieczna i skuteczna
W listopadzie lub grudniu 2020 r. będą znane wyniki badań klinicznych dotyczących szczepionki przeciwko COVID-19. Na ich podstawie będzie można określić, czy jest ona bezpieczna i skuteczna - zapewnił prof. Anthony Fauci, dyrektor Amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).
2020-09-03, 11:50
Na całym świecie prowadzone są badania nad około 200 preparatami, które mają chronić przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Spośród nich najbardziej zaawansowane są testy sześciu szczepionek opracowanych w Europie, USA i Chinach.
Powiązany Artykuł
Polscy naukowcy mają nowatorski pomysł na szczepionkę przeciw COVID-19
Dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) prof. Anthony Fauci stwierdził w wypowiedzi dla telewizji MSNBC, że dane, na podstawie których będzie można zarejestrować szczepionki, będą znane pod koniec roku. - Najprawdopodobniej w listopadzie lub grudniu będziemy wiedzieli, jak bardzo są one bezpieczne i skuteczne - poinformował naukowiec.
Ogromne zainteresowanie
Według "New York Timesa" Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie oczekuje, że już pod koniec października w ograniczonym zakresie będą dostępne jedna lub dwie szczepionki przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności bezpłatnie otrzymają ją pracownicy opieki medycznej.
Zainteresowanie tymi preparatami na całym świecie jest dość duże. Reuters przytacza opublikowane w sierpniu badania, z których wynika, że w ostatnich trzech miesiącach prawie 70 proc. respondentów w USA i Wielkiej Brytanii wyraziło chęć poddania się szczepieniom chroniącym przed koronawirusem.
REKLAMA
- Pierwsze dawki już w październiku? USA szykują się do dystrybucji ew. szczepionki na koronawirusa
- "Liczymy się z tym, że będziemy mieli wzrost zakażeń koronawirusem". GIS o sytuacji epidemiologicznej
Prof. Fauci podkreślił, że Stany Zjednoczone nie dążą do uzyskania odporności populacyjnej. Tłumaczył, że głównym celem strategii jest "zapobiegnięcie tak dużej ilości zakażeń, jak tylko jest to możliwe poprzez: wykrywanie, izolację i śledzenie dróg przenoszenia".
itom
REKLAMA