Eksperci: współpraca naszego regionu będzie kluczowa dla wzrostu po kryzysie gospodarczym
Wymiar współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej miał duże znaczenie jeszcze przed pandemią. Dziś, wobec pandemii i jej następstw dla gospodarki światowej jeszcze zyskuje. Niezbędne jest jednak zintensyfikowanie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej albo jeszcze szerzej Inicjatywy Trójmorza - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Zbigniew Krysiak z SGH i Instytutu Myśli Schumana oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
2020-09-09, 12:00
W tym roku Forum Ekonomiczne odbywa się pt. "Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota". O tym, jak te pojęcia rozumieć dziś, gdy świat boryka się ze skutkami recesji wywołanej pandemią COVID-19, rozmawiali goście gospodarczej audycji Polskiego Radia 24.
Powiązany Artykuł
Eksperci: obecny dług budżetu jest oczywisty, musimy dbać, żeby nie trzeba było znowu zamrażać gospodarki
- Współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza, została wznowiona za rządów premiera Mateusza Morawieckiego i już coś z tego zaczyna wychodzić, ale idzie to jeszcze zbyt wolno. Siła zachodu – Niemców, Francji - w kształtowaniu Unii Europejskiej jest jeszcze zbyt duża. I tu w Karpaczu, czy podczas paneli, czy w kuluarach akcentuje się odchodzenie od wspólnoty na Zachodzie, a z zadowoleniem podkreśla powrót do wspólnoty w naszym regionie. Podczas pandemii postawa naszych krajów pokazała, jak ważna jest to sprawa – mówił prof. Zbigniew Krysiak.
Profesor Krysiak zaznaczył, że instytucje europejskie zawiodły, okazały się bierne. Stąd ogromne znaczenie tworzenia "jakiegoś prototypu narodów Europy Trójmorza, która potem mogłaby być wzorem dla reszty Europy".
- Hasło tegorocznego Kongresu ściśle nawiązuje zresztą do tego, co powiedział Robert Szuman: jedność, solidarność i pokój. A dopiero we wspólnocie może rodzić się pokój – powiedział prof. Zbigniew Krysiak.
REKLAMA
Trójmorze wyzwaniem dla całego regionu
- Nasz region, biorąc chociażby pod uwagę relację produkcji do liczby ludności, jest już na tyle rozwinięty, że szanse na sukces inicjatywy Trójmorza ze wsparciem amerykańskim są dziś realne – zauważył Marcin Roszkowski.
Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się do konkretnych tematów podejmowanych podczas Forum Ekonomicznego, jak np. nowe możliwości eksportowe Polski i państw naszego regionu wskutek zerwania dotychczasowych łańcuchów dostaw czy polityka energetyczno-klimatyczna w kontekście rozwoju nowych technologii, w tym wodorowych.
- Dla przenoszenia biznesu najważniejsza jest stabilność gospodarcza (…), a jeżeli my udowodniliśmy zdolność do zarządzania gospodarką w czasie pandemii, to tym bardziej będziemy umieli temu podołać w normalnych czasach – mówił prof. Zbigniew Krysiak.
W jego opinii duże gospodarki są nastawione na wielkiego dostawcę, stąd ogromne znaczenie mają dla nich państwa. Podmioty prywatne powinny natomiast starać się działać w ramach konsorcjów. To doskonały model pomagający wchodzić Amerykanom np. na rynek chiński.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Eksperci: regionalne obostrzenia to dobre rozwiązanie, ale miejscowe firmy mogą potrzebować pomocy
Państwo musi chronić firmy prywatne
Zdaniem Marcina Roszkowskiego inicjatywa państwa musi być powiązana z inicjatywą poszczególnych prywatnych przedsiębiorców.
- Państwo powinno ich wspierać ochroną prawną, kredytami, ubezpieczeniami, a przedsiębiorcy wspierać państwo ciężką pracą i pomysłowością – zaznaczył.
W kwestii transformacji energetycznej, poruszanej na kilku panelach podczas Forum w Karpaczu Marcin Roszkowski zauważył, że odbywa się ona nieuchronnie. A ważnym jej elementem jest wodór.
- To jest potencjał do tego, żebyśmy znaleźli swoją specjalizację, bo ten element na rynku jeszcze nie jest skomercjalizowany – zaznaczył gość Rządów Pieniądza.
REKLAMA
Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.
Posłuchaj
PR24/Anna Grabowska/SW
REKLAMA
REKLAMA