Wiceprezydent Warszawy: ścieki zaczną płynąć do "Czajki" w ciągu 2 tygodni
- W ciągu dwóch tygodni zaczniemy tłoczenie ścieków przez rurociąg. Budowa mostu pontonowego jest realizowana zgodnie z zapowiedziami - powiedział w środę wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.
2020-09-09, 16:37
Powiązany Artykuł
Awaria "Czajki". Saperzy łączą most na Wiśle, ma być gotowy w czwartek
- Jestem przekonany, że w ciągu dwóch tygodni - licząc od dziś - zaczniemy tłoczenie - powiedział wiceprezydent Robert Soszyński podczas konferencji prasowej. Dodał, że "obecnie prace sprowadzają się głównie do prowadzenia zgrzewów, aby potem wtoczyć przygotowany rurociąg".
Budowa rurociągu pod dnem Wisły
Tymczasowym rurociągiem będą transportowane ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" leżącej na prawym brzegu. - Wkrótce przesył zostanie uruchomiony. Poza tym będzie wykonywany przesył doraźny, by służył jako forma awaryjnego przesyłu - wskazał.
- "Ogromny fetor, to było zakopywane w pobliżu ujęć wody". Nieefektywna spalarnia i odpady z Czajki
- Awaria "Czajki". Dworczyk: ciężar odpowiedzialności muszą wziąć na siebie władze Warszawy
Dodał, że pod Wisłą będą prowadzone przewierty metodą tunelowania. - Zostaną poprowadzone rurociągi pod dnem Wisły, zanurzone w gruncie. Te prace zostały obliczone na kilka miesięcy. Robimy wszystko, żeby nie było przerwy między demontażem mostu pontonowego a momentem uruchomienia rurociągów pod dnem Wisły - powiedział.
REKLAMA
Budowa mostu pontonowego
Od wtorku żołnierze wojsk inżynieryjnych budują przeprawę przez Wisłę nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. W akcję zaangażowanych jest 200 żołnierzy. Nad utrzymaniem gotowego mostu będzie czuwać 50 saperów. Według harmonogramu robót przygotowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeprawa ma być gotowa w czwartek.
Powiązany Artykuł
Warszawa nie wyciągnęła wniosków z pierwszej awarii "Czajki". Tak uważa większość Polaków
Wojsko zakłada, że przeprawa będzie możliwa do wykorzystania do końca listopada. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba i warunki będą sprzyjające, to saperzy mogą ją utrzymać dłużej.
Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni Czajka doszło w sobotę 29 sierpnia. Według danych z poniedziałku od tego czasu do Wisły zrzucono ponad 2,5 mln metrów sześciennych ścieków.
Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia.
REKLAMA
jmo
REKLAMA