"Dzięki tej ofierze Polska jest wolna". W Palmirach oddano hołd pomordowanym
Na cmentarzu w podwarszawskich Palmirach oddano hołd ofiarom hitlerowskich Niemiec. Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, samorządowych i religijnych.
2020-09-14, 20:02
We wspólnej modlitwie podczas uroczystości wzięli udział duchowni katoliccy, prawosławni, ewangeliccy i żydowscy.
Powiązany Artykuł
"To był plan eksterminacji polskich elit". Piotr Dmitrowicz o zbrodni w Palmirach
Podczas mszy Kazimierz Nycz zaznaczył, że śmierć ponad dwóch tysięcy pochowanych w Palmirach nie była bez sensu. Kardynał Nycz stwierdzilł, że "przychodząc na ten cmentarz modlić się, próbujemy nadać coraz głębszy sens tym zdarzeniom". - Przekonać się i sobie udowodnić (...), że dzięki temu cierpieniu, dzięki tej ofierze, na wzór tego, co się stało z ofiarą Jezusa Chrystusa, Polska jest wolna - powiedział.
Posłuchaj
Hołd dla bohaterów
W liście do zebranych prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "podczas II wojny światowej każda polska rodzina straciła bliskich". Dziękował za podtrzymywanie pamięci o zaplanowanych, masowych mordach dokonanych przez hitlerowców. Prezydent przekazał także, że łączy się uczestnikami uroczystości, składając hołd bohaterskim obrońcom Polski z września 1939 roku i ponad dwóm tysiącom patriotów, członków polskich elit, których w palmirskich lasach zgładzili niemieccy okupanci. List odczytał prezydencki minister Andrzej Dera.
Posłuchaj
Po mszy świętej odczytano apel pamięci, żołnierze kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego oddali salwę honorową, a na mogiłach złożono wieńce.
REKLAMA
Posłuchaj
- IPN: trzy kolejne szkielety odnalezione na terenie dawnego więzienia Toledo w Warszawie
- Rosja: niezależne media skrytykowały Putina za zniekształcanie historii
Masowe mordy w okolicach wsi Palmiry w Puszczy Kampinoskiej rozpoczęły się w grudniu 1939 roku, ale najwięcej ofiar pochodzi z 1940 roku. Niemcy potajemnie rozstrzeliwali mieszkańców Warszawy, głównie przedstawicieli inteligencji. Wśród szczątków 2115 ofiar spoczywających na utworzonym po wojnie cmentarzu jest między innymi marszałek Sejmu Maciej Rataj, kilkoro parlamentarzystów, olimpijczyk Janusz Kusociński. Większość ofiar spoczywających na Cmentarzu Palmiry jest nieznana.
itom
REKLAMA