"Węgiel będzie wypychany z rynku". Ekspert o polityce klimatycznej UE

- Nie chodzi o to, aby całkowicie usunąć węgiel z polskiej gospodarki, można go wykorzystywać na różne sposoby. Chodzi o to, aby przedstawić perspektywę transformacji, która ma wymiar technologiczny. Warto zaplanować tę zmianę tak, by jak najwięcej na niej zyskać - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, ekspert portalu biznesalert.pl.

2020-09-15, 14:55

"Węgiel będzie wypychany z rynku". Ekspert o polityce klimatycznej UE
Rząd zapowiada nowe rozwiązania służące temu, aby zrekompensować wyższe ceny węgla. . Foto: shutterstock.com/Rasta777

Kopalnie i niektóre inne zakłady pracy na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim zostały we wtorek oflagowane w ramach ogłoszonego przez związki zawodowe pogotowia strajkowego w regionie. 

Powiązany Artykuł

Artur Soboń 1200.jpg
Artur Soboń: ustalenia zespołu ds. transformacji górnictwa poznamy w połowie października

Decyzja związkowców wynika z negatywnej oceny dotychczasowego przebiegu prac rządowo-związkowego zespołu, który ma wypracować systemowe rozwiązania dla górnictwa i energetyki.

"Nasz węgiel przegrywa konkurencję"

Wojciech Jakóbik podkreślał, że polski sektor węglowy nie radzi sobie dobrze. - Nasz węgiel w większości przegrywa konkurencję z tańszym węglem z Ukrainy, Rosji czy RPA. Dodatkowo mamy globalny trend spadku zapotrzebowania na surowce, wynikający ze spowolnienia rozwoju gospodarczego. Węgiel pozostaje bardzo tani. Rentowność naszego wydobycia jest niska, pokłady węgla są coraz niżej, wystarczą jeszcze na kilkadziesiąt lat, ale trzeba po nie sięgać coraz głębiej i w mniej bezpiecznych warunkach, trzeba automatyzować pracę, a za tym też może iść zmniejszenie zatrudnienia - dodał.

- Nie wycofamy się za wspólnej polityki klimatycznej UE, możemy jedynie na nią wpływać, szukając różnych form wsparcia, jak Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który pomoże dokonać zmian na Śląsku, tym samym w górnictwie, ale trend jest jasny. Węgiel będzie wypychany, oczywiście przez regulacje, ale też rynkowo z sektora energetyki. To widać w polityce energetycznej Polski do 2040 r., czyli nowej strategii energetycznej, która była poddana konsultacjom - przypominał.

REKLAMA

"Polityka klimatyczna UE przyspiesza"

Wojciech Jakóbik przypominał, że wpływ na przemysł wydobywczy ma polityka klimatyczna UE, w tym polityka regulacyjna wraz z cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla. - Fundamentem naszego bezpieczeństwa energetycznego dzisiaj pozostaje węgiel, ale polityka energetyczna Polski przedstawia wizję do 2040 r. Do tego czasu ten obraz ma ulec głębokiej zmianie, a jej tempo będzie zależeć od czynników zewnętrznych, m.in. tego, co postanowi cała UE w ramach polityki klimatycznej, która cały czas przyspiesza - zaznaczył.

Posłuchaj

15.09.2020 Wojciech jakóbik (Polskie Radio 24 / Temat dnia) 20:23
+
Dodaj do playlisty

Wznowienie działalności Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego i ogłoszenie pogotowia strajkowego w całym regionie to odpowiedź na decyzje rządu dotyczące polityki klimatyczno-energetycznej, które zagrażają setkom tysięcy miejsc pracy w górnictwie, energetyce, hutnictwie, motoryzacji oraz w innych sektorach przemysłu. Wszyscy mamy świadomość, że bez przemysłu Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie staną się gospodarczą pustynią - wyjaśniał Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji

REKLAMA

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość:  Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki, portal Biznesalert.pl

Data emisji: 15.09.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 13.33

PR24/PAP/IAR/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej