Zygmunt Freud. Obiad z rodziną też miał podteksty?
"Szczególnie lubił włoskie karczochy, nigdy nie jadał kalafiorów i nie przepadał za drobiem" - wspominał syn Zygmunta Freuda, neurologa, który postanowił wniknąć w zakamarki ludzkiej psychiki.
2024-09-23, 05:40
Powiązany Artykuł
Sto sześćdziesiąt lat z Zygmuntem Freudem
23 września 1939 w Londynie zmarł Zygmunt Freud, austriacki neurolog i psychiatra, twórca psychoanalizy. Dorobek i postać badacza do dziś są przedmiotem sporów i kontrowersji, a popkultutrowa sława Freuda najczęściej idzie w parze z nieznajomością jego dzieł. Bez wątpienia o Freudzie słyszał każdy, choć z pewnością nie każdy to samo...
W 1997 roku sylwetkę Zygmunta Freuda przedstawił Sławomir Szof w audycji z cyklu "Postacie XX wieku". Przewodnikami słuchaczy po biografii neurologa byli prof. Zofia Rosińska, autorka dwóch książek na temat Freuda, oraz publicysta Piotr Szarota, który tłumaczył, dlaczego zaintrygowała go psychoanaliza. – Zainteresowała mnie jej żywotność i wpływ, jaki wywarła na kulturę XX wieku – powiedział.
Posłuchaj
REKLAMA
"To po prostu był genialny człowiek"
Przyszedł na świat w 6 maja 1856 roku we Freibergu (dzisiejszy Příbor w Czechach). Jego ojciec pochodził z Galicji i był handlarzem wełną. Narodzinom pierworodnego syna Zygmunta towarzyszyła podobno wróżba i zapowiedź wielkiej sławy i kariery. – Niezależnie od tego, czy była przepowiednia, czy nie, Freud musiał mieć jakieś talenty – stwierdziła prof. Zofia Rosińska. – To po prostu był genialny człowiek – dodała.
Wyróżniał się już w gimnazjum płynnością i pięknem języka. Od 1873 roku studiował medycynę. Od początku był raczej typem badacza, głównie interesował go układ nerwowy i anatomia mózgu człowieka. Został neurologiem i psychiatrą.
Powiązany Artykuł

Co na śniadanie jadał Zygmunt Freud?
Kobiety, histeria, kariera
W jego gabinecie było coraz więcej pacjentów. Przeważały kobiety. – Czasem zarzuca się Freudowi, że opierał swą wizję człowieka na rozmowach z kobietami i to z określonej grupy społecznej, tzw. wysokiego mieszczaństwa. Rozmawiał głównie z takimi, które nie chciały dostosować się do panujących wówczas wzorców społecznych – słyszymy w komentarzu.
Kiedy Zygmunt Freud stał się znany w kręgu psychiatrów? Czy wtedy, gdy napisał "Studia nad histerią?" – Istotnie, praca napisana wspólnie z Josefem Breuerem wywołała pewien oddźwięk w tym środowisku – powiedział Piotr Szarota. – Natomiast trudno tutaj mówić o sławie. Nadal był tylko docentem, na stopień profesora czekał bardzo długo.
REKLAMA
– Sława w przypadku Freuda przyszła bardzo późno. Nie jest prawdą, że to była zawrotna kariera genialnego naukowca – komentował publicysta, a prof. Zofia Rosińska dodała, że Freud "wizję człowieka tworzył przez całe swoje życie".
Psychoanaliza
Ten termin pojawił się w pismach Freuda w 1896 roku. Rok później sformułował teorię kompleksu Edypa. Jeśli chodzi o spojrzenie na kobiety, był tradycjonalistą. Postrzegał je przez pryzmat takich cech jak: bierność, poddanie, pasywność.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł

Psychoanaliza: wiedza, nauka czy mitologia?
– Idee Freuda rozpowszechniły się pod koniec I wojny światowej – mówił Piotr Szarota. – Stało się tak dlatego, że zwrócono uwagę na przypadki zaburzeń psychicznych wywołane stresem, jakim było długie przebywanie w okopach, na polach bitew – przypomniał.
REKLAMA
– Psychoanaliza od dawna propagowana przez Zygmunta Freuda w leczeniu chorób umysłowych była niewątpliwie subtelną alternatywą w porównaniu z radykalnymi metodami: narkotykami, terroryzowaniem, fizycznym znęcaniem się, czy wstrząsami elektrycznymi. Aplikowano je powszechnie i w coraz większych dawkach w miarę, jak wojna się przedłużała – słyszymy w audycji.
Czy Zygmunt Freud był ojcem psychoterapii? Jak przed nim leczono ludzi nerwowo chorych? Dlaczego tak dużo miejsca w swej teorii poświęcał erotyce i marzeniom sennym? Między innymi o tym dyskutowali goście audycji Sławomira Szofa.
bs/mc
REKLAMA