"Zwalczanie polskiego ruchu oporu i inteligencji". Historyk o II pakcie Ribbentrop-Mołotow
- W traktacie przewidziano wspólne konferencje oraz zwalczanie nie tylko polskiego ruchu oporu, ale także inteligencji. Do obozów koncentracyjnych poszli najlepsi profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wykładowcy Uniwersytetu Lwowskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka.
2020-09-28, 21:12
Pakt Ribbentrop-Mołotow został podpisany 23 sierpnia 1939. Jednak ostatecznego podziału Polski dokonano ponad miesiąc później, 28 września, podpisując tzw. II pakt Ribbentrop-Mołotow.
Posłuchaj
28 września 1939 upadła Warszawa, ale część polskich oddziałów toczyła jeszcze walki z wojskami niemieckimi i sowieckimi. Wynik wojny był już jednak przesądzony. Francja i Wielka Brytania wprawdzie wypowiedziały III Rzeszy wojnę, jednak nie było nadziei na ich akcję militarną – na zachodzie trwało coś, co później nazwano "dziwną wojną".
Powiązany Artykuł
Stalin, Truman i Churchill dzielą Europę
Tymczasem tego samego dnia (28.09.1939) w Moskwie zawarty został układ "O granicach i przyjaźni" pomiędzy ZSRR i III Rzeszą, który zawierał poufny protokół oraz dwa tajne protokoły dodatkowe. Podpisali go, podobnie jak układ z 23 sierpnia 1939, minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych.
REKLAMA
"Zależało im na głębokiej przyjaźni z Niemcami"
- Rosjanom zależało na głębokiej przyjaźni z Niemcami. Niemcy ograniczyli się wyłącznie do uregulowania granicy. Bo w pierwszym pakcie granica była na Wiśle. Nasza warszawska Praga miała być oddana Sowietom - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka.
Jak zaznaczył, w traktacie przewidziano wspólne konferencje oraz zwalczanie nie tylko polskiego ruchu oporu, ale także inteligencji.
- To jest właśnie ta akcja, w której do obozów koncentracyjnych poszli najlepsi profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wykładowcy Uniwersytetu Lwowskiego - dodał gość PR24.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: Krzysztof Jabłonka (historyk)
Data emisji: 28.09.2020
Godzina emisji: 20.33
bartos
REKLAMA