Romowie chcą reakcji. "Powstrzymać falę nienawiści"
O zdecydowane potępienie działań władz Francji wobec Romów z Rumunii i Bułgarii, którzy są deportowani do swych krajów, zaapelował do premiera Donalda Tuska szef Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski.
2010-08-31, 13:04
Kwiatkowski określił wydarzenia we Francji w liście do premiera mianem "niezwykle niepokojących i oburzających". Cytował między innymi słowa prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, który stwierdził, że romskie obozy są źródłem handlu ludźmi, prostytucji i wykorzystywania dzieci.
"Polska, szczycąca się tradycją tolerancji dla mniejszości i różnorodności, będąca jednocześnie miejscem, gdzie wiele osób zostało pomordowanych w imię rasistowskiej i ksenofobicznej ideologii nazistowskiej, powinna jako jedno z pierwszych państw członkowskich Unii Europejskiej zareagować na postępowanie rządu Francji oraz przestrzec, do czego może doprowadzić przyzwalanie na wydalanie i piętnowanie jednej grupy etnicznej" - napisał Kwiatkowski.
Kwiatkowski zaznaczył, że tylko zdecydowanie reagując na przejawy rasizmu, ksenofobii, dyskryminacji, można powstrzymać falę nienawiści, "która niezliczoną ilość razy w historii Europy doprowadziła do tragedii".
Szef stowarzyszenia przypomniał, że jak dotąd jedynie szef czeskiej dyplomacji Karol Schwarzenberg skrytykował politykę Paryża.
Nie chcą ich nad Sekwaną
Francja ostatnio zaostrzyła politykę wobec Romów z Europy Wschodniej, likwidując dziesiątki romskich obozowisk. Według danych francuskich władz od 28 lipca do 17 sierpnia w ramach procedury "dobrowolnego powrotu" odesłano do Rumunii i Bułgarii 979 Romów. Romowie, którzy wyjeżdżają dobrowolnie, otrzymują od francuskiego rządu jednorazową zapomogę w wysokości 300 euro dla każdego dorosłego i 100 euro dla dziecka.
W poniedziałek francuski minister do spraw imigracji Eric Besson poinformował o planach wprowadzenia poprawek do przepisów, zezwalających na deportację obcokrajowców w przypadku "zagrożenia porządku publicznego przez powtarzające się kradzieże lub agresywne żebranie". We Francji mieszka około 300 tysięcy Romów.
Polscy Romowie
Stowarzyszenie Romów w Polsce jest jedną z najstarszych organizacji reprezentującą interesy mniejszości romskiej w Polsce i na arenie międzynarodowej. Istnieje od 1992 roku. Z jego inicjatywy rokrocznie w byłym obozie Birkenau odbywają się uroczystości upamiętniające zagładę Romów. Pod jego auspicjami działa także Romski Instytut Historyczny, dokumentujący między innymi okres zagłady przedstawicieli tego narodu.
Romowie to mniejszość etniczna, do której przynależność podczas ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego zadeklarowało ponad 12,7 tysiąca obywateli polskich. Najwięcej z nich mieszka w województwie małopolskim, dolnośląskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Romowie w Polsce należą do czterech grup etnicznych: Polska Roma, Romowie Karpaccy (Bergitka Roma), Kełderasze i Lowarzy
ak
REKLAMA