Ambasador Armenii: zwracamy się do naszych partnerów, by mocniej opowiedzieli się za rozwiązaniem konfliktu

- Konflikt może być spowalniany, ale ciężar kompromisu spoczywa na wszystkich stronach. Podejście maksymalistyczne zapobiega przeprowadzeniu takich negocjacji i osiągnięciu porozumienia. Z tego powodu zwracamy się do wszystkich naszych partnerów na całym świecie, aby w mocniejszy sposób opowiedzieli się za rozwiązaniem konfliktu - mówił w Polskim Radiu 24 Samvel Mkrtchian, ambasador Armenii w Polsce.

2020-10-07, 19:40

Ambasador Armenii: zwracamy się do naszych partnerów, by mocniej opowiedzieli się za rozwiązaniem konfliktu

Powiązany Artykuł

mid-epa08716426 (1).jpg
Ekspert OSW: eskalacja w Górskim Karabachu najpoważniejsza od czasu wojny. Gruzja zakładnikiem konfliktu

- Od pewnego czasu cała sytuacja ewoluowała w kierunku konfliktu zbrojnego. Od tamtej pory sytuacja pozostaje nierozwiązana. Jednym z elementów rozwiązania konfliktu jest przeprowadzanie referendum w Górskim Karabachu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 ambasador Armenii w Polsce.

Czytaj także:

Samvel Mkrtchian podkreślił, że "pierwotnie Azerbejdżan zgodził się na referendum ws. przynależności terytorialnej Górskiego Karabachu". - Gdyby strony zgodziły się na ten element porozumienia, to pozostałe dałoby się w łatwy sposób wynegocjować - zaznaczył.

Posłuchaj

Samvel Mkrtchian (ambasador Armenii w Polsce): to nie Armenia powinna decydować o statusie Górskiego Karabachu, ale jego obywatele (Świat w powiększeniu/PR24) 26:33
+
Dodaj do playlisty

- Każdy naród na świecie ma nieodłączne prawo do decydowania o przyszłym statusie kraju, w którym żyje - stwierdził ambasador. - Mamy do czynienia z kolejną odsłoną konfrontacji zbrojnej, która jest niezwykle niebezpieczna. Wielu członków wspólnoty międzynarodowej - takich jak ONZ, Rada Europejska czy poszczególne kraje - nie mają recepty na ten konflikt - mówił.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_Paszynian_EN.jpg
"Ponownie wkracza na ścieżkę ludobójstwa". Premier Armenii oskarża Turcję

Apel o pomoc w rozwiązaniu konfliktu

- Konflikt może być spowalniany, ale ciężar kompromisu spoczywa na wszystkich stronach. Podejście maksymalistyczne zapobiega przeprowadzeniu takich negocjacji i osiągnięciu porozumienia. Z tego powodu zwracamy się do wszystkich naszych partnerów na całym świecie, aby w mocniejszy sposób opowiedzieli się za rozwiązaniem konfliktu - podkreślił ambasador Armenii w Polsce.

Samvel Mkrtchian stwierdził, że "problem polega na tym, iż Azerbejdżan się na coś zgadza, a potem zmienia zdanie. - Przez ostatnie trzy dekady obywatele Górskiego Karabachu stworzyli własne instytucje, które mają charakter demokratyczny. Są one niezależne od reżimu politycznego w Azerbejdżanie - powiedział.

- To nie Armenia powinna decydować o statusie Górskiego Karabachu, ale jego obywatele. Poprzez referendum obywatele Górskiego Karabachu mogliby zadecydować o kształcie swojego przyszłego państwa. Jest czymś naturalnym, że wspólnota międzynarodowa powinna uszanować wolę narodu wyrażoną w formie środków prawnych - a takim środkiem jest referendum - podsumował ambasador.

REKLAMA

***

Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 r., przed upadkiem ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem - pochłonęła ona ok. 30 tys. ofiar śmiertelnych. W 1994 r. podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, zamieszkana w większości przez Ormian oraz kontrolowana przez nich enklawa, choć ogłosiła secesję, formalnie pozostaje częścią Azerbejdżanu. W ostatnich miesiącach starcia między siłami Armenii i Azerbejdżanu nasiliły się.

***

Między Azerbejdżanem i Armenią panuje kruche zawieszenie broni od czasu wojny z lat 90. o Górski Karabach (opr. Maciej Zieliński/PAP) Między Azerbejdżanem i Armenią panuje kruche zawieszenie broni od czasu wojny z lat 90. o Górski Karabach (opr. Maciej Zieliński/PAP)

***

Tytuł audycji: "Świat w powiększeniu"
Prowadził: Antoni Opaliński
Gość: Samvel Mkrtchian (ambasador Armenii w Polsce)
Data emisji: 07.10.2020
Godzina emisji: 19.32

PR24/PAP
pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej