Magdalena Gawin: doprowadziliśmy do istotnego zagrożenia humanistyki
- Jeśli sami nie zadbamy o własną literaturę, historię i kulturę polską, nie zrobi tego za nas żaden unijny kraj - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
2020-10-10, 23:00
W ramach kolejnej edycji kongresu "Polska Wielki Projekt" odbyło się wiele panelów dyskusyjnych. - Dzisiaj rozmawialiśmy na temat uniwersytetów - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister Magdalena Gawin.
Posłuchaj
- Rozmawialiśmy na temat literaturoznawstwa, krytyki literackiej, historii. To są najbardziej wrażliwe obszary - wskazywała.
Powiązany Artykuł
"Potwierdzenie sił środowisk konserwatywnych". Publicysta o kongresie Polska Wielki Projekt
"Musimy podejść do humanistyki inaczej niż do nauk ścisłych"
Gość Polskiego Radia 24 zwracał uwagę na to, że w 2010 roku miała miejsce reforma pod hasłem umiędzynarodowienia humanistyki polskiej i dogonienia Europy. - Uniwersytety były w czwartej setce, a po reformie są w piątej setce - wyjaśniała.
- Nie osiągnęliśmy zamierzonego celu. Mamy bardzo słabą punktację. Doprowadziliśmy do istotnego zagrożenia humanistyki - tłumaczyła.
REKLAMA
Wg Magdalena Gawin cała reforma humanistyki powinna być przede wszystkim skoncentrowana wokół prowadzenia wartościowych badań, których dzisiaj jest mniej niż więcej. - Należy odejść od systemu punktacji w humanistyce. To absurd. Musimy skonstruować system, który będzie premiował monografię, grupy badaczy pracujących nad polską literaturą - mówiła.
- Musimy podejść do humanistyki inaczej niż do nauk ścisłych - dodała.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: Magdalena Gawin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)
Data emisji: 10.10.2020
Godz. emisji: 22.06
ks
REKLAMA
REKLAMA