Paul Milgrom i Robert Wilson laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii

Amerykańscy ekonomiści Paul Milgrom oraz Robert Wilson zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za 2020 rok za badania nad teorią aukcji - poinformowała w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

2020-10-12, 12:11

Paul Milgrom i Robert Wilson laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii
Paul R. Milgrom and Robert B. Wilson . Foto: Twitter

Nagroda została przyznana za "ulepszenia teorii aukcji i wynalezienie nowych formatów aukcji, które przyniosły korzyści sprzedawcom, kupcom i podatnikom na całym świecie" - oświadczyła Akademia.

Powiązany Artykuł

nagorda Nobla 1200.jpg
"Za wysiłki na rzecz zwalczania głodu". Pokojowa Nagroda Nobla przyznana

Jest to dodatkowa nagroda, o której nie wspomina w swoim testamencie Alfred Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.


Posłuchaj

Nagroda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych trafiła do Amerykanów Paula Milgroma i Roberta Wilsona. Laureaci Nagrody Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla dostali ją za - jak poinformowano w uzasadnieniu - "dokonania w teorii aukcji i wynalezieniu nowych formatów aukcji, dajcych korzyść sprzedawcom, kupującym i podatnikom na całym świecie"./IAR/. 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

"Nowe formaty aukcji są pięknym przykładem tego, jak badania podstawowe mogą następnie generować wynalazki przynoszące korzyści społeczeństwu" - stwierdziła akademia w oświadczeniu, cytowanym przez agencje Reuters..

REKLAMA

"Aukcje są wszędzie i wpływają na nasze codzienne życie. Tegoroczni laureaci nauk ekonomicznych, Paul Milgrom i Robert Wilson, udoskonalili teorię aukcji i wymyślili nowe formaty aukcji, przynosząc korzyści sprzedającym, kupującym i podatnikom na całym świecie" - napisała na Twitterze oficjalna witryna Nobla.

Teoria naukowców wykorzystywana przy koncesjach na częstotliwości radiowe czy złoża mineralne

Obaj naukowcy, profesorowie Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, przyczynili się też do rozwoju teorii aukcji. Jak czytamy w uzasadnieniu Akademii, Wilson sformułował teorię aukcji dotyczącą przedmiotów o wspólnej wartości - "wartości, która jest niepewna na początku, ale na koniec jest taka sama dla wszystkich". Chodzi m.in. o przyszłą wartość koncesji na określoną częstotliwość radiową czy ilości złóż mineralnych w określonym miejscu.

"Wilson pokazał, dlaczego racjonalni uczestnicy aukcji składają oferty niższe od własnych szacunków wspólnej wartości: obawiają się klątwy zwycięzcy, czyli przepłacenia" - napisano w komunikacie.

Z kolei Milgrom sformułował bardziej ogólną teorię aukcji, która uwzględnia nie tylko wspólne wartości przedmiotów, ale też osobiste wartości, różniące się zależnie od oferenta.

Obaj laureaci opracowali ponadto nowe rodzaje aukcji, odpowiadające potrzebie uwzględnienia wielu powiązanych ze sobą przedmiotów jednocześnie "przez sprzedawcę motywowanego szeroko rozumianym dobrem społecznym, a nie maksymalnym przychodem".

 Jak przypomina Akademia, w 1994 r. amerykańskie władze wykorzystały jeden z wynalezionych przez ekonomistów formatów aukcji do przeprowadzenia przetargu na koncesje na częstotliwości dla operatorów telefonii komórkowej. Od tego czasu wiele innych krajów korzystało z aukcji zaprojektowanych przez Milgroma i Wilsona.

10 mln koron szwedzkich

Nagroda ekonomiczna w wysokości 10 milionów koron szwedzkich (1,14 miliona dolarów) nie jest jedną z pięciu oryginalnych nagród stworzonych w testamencie z 1895 roku przez przemysłowca i wynalazcę dynamitu Alfreda Nobla, ale została ustanowiona przez szwedzki bank centralny i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku.

REKLAMA

Norweski Komitet Nobla planuje ceremonię wręczenia nagród, choć w ograniczonym formacie z powodu pandemii koronawirusa, w Oslo 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

Tradycyjna grudniowa kolacja dla zwycięzców gali została odwołana, a inne części obchodów odbywają się cyfrowo, aby uniknąć ryzyka rozprzestrzeniania się infekcji.

IAR, PAP, Reuters, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej