Kamczatka: katastrofa ekologiczna na niespotykaną skalę. Naukowcy nie wiedzą, co się stało

Naukowcy, władze i ekolodzy wciąż nie wiedzą, co wywołało skażenie u wybrzeży Kamczatki i masową śmierć zwierząt morskich. Mówi się o odpadach chemicznych, paliwie rakietowym i działaniu przyrody. Według ekologów podobnych zjawisk dotąd na Kamczatce nie było.

2020-10-14, 07:38

Kamczatka: katastrofa ekologiczna na niespotykaną skalę. Naukowcy nie wiedzą, co się stało
Kamczatka, zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

- Oceniamy sytuację jako poważny wypadek ekologiczny. Można powiedzieć, że jest to klęska, dlatego że wszystko zaczęło się, według znanych nam danych, w połowie września, a źródło skażenia wciąż nie jest znane - powiedziała PAP ekspertka rosyjskiego oddziału organizacji Greenpeace, Jelena Sakirko. Podkreśliła, że nie jest także jasne, czy skażenie nadal skądś się wydobywa.

Powiązany Artykuł

kamczatka 1200 EN.jpg
Skażenie u wybrzeży Kamczatki. Setki martwych stworzeń morskich

Poszukiwanie odpowiedzi trwa od pierwszych dni października, gdy w internecie pojawiły się zdjęcia setek martwych zwierząt morskich na plaży Chałaktyrskiej w pobliżu głównego miasta Kamczatki, Pietropawłowska Kamczackiego. Wcześniej surferzy pływający na tych wodach skarżyli się na reakcje alergiczne. Naukowcy z Rezerwatu Kronockiego ogłosili 7 października, że w Zatoce Awaczyńskiej wykryli obumarcie organizmów zasiedlających dno morskie - bentosu - w około 95 procentach.

"
Wyświetl ten post na Instagramie.

Выброс морских обитателей зафиксирован в одной точке на охотоморском побережье. 13 октября в район поселка Озерновский Усть-Большерецкого района вылетела группа ученых, чтобы выяснить, связано ли это происшествие с аналогичными событиями в прибрежной зоне Авачинского залива. Были отобраны пробы воды, грунта, забраны биоматериалы для того, чтобы дать объективную оценку ситуации. Все полученные результаты будут размещены в свободном доступе на главной странице Правительства Камчатского края во вкладке «Я/Мы Тихий океан — аналитическая информация». #камчатка #камчатскийкрай #экологияКамчатки #экология #халактырскийпляж #ямытихийокеан #охотскоеморе

Post udostępniony przez Официальная страница (@kamgov)

Trzy wersje

Władze Kamczatki mówią obecnie o trzech wersjach: skażeniu toksynami wywołanym działalnością człowieka, oddziaływaniu środowiska naturalnego oraz podwyższonej aktywności sejsmicznej na dnie oceanu.

Czytaj więcej:

Tę ostatnią wersję odrzucił jednak jeden z najbardziej znanych w Rosji wulkanologów Daniła Czebrow. Jego zdaniem nauka nie zna przypadków masowych skażeń nawet w trakcie bardzo silnych trzęsień ziemi. Wersję tę można wykluczyć - powiedział Czebrow niezależnej "Nowej Gaziecie".

Powiązany Artykuł

norylsk1200.jpg
"Rosja bezkarnie zanieczyszcza Arktykę". Przemysłowe odpady wpadają do rzeki

Na Kamczatce pracują od pierwszych dni października działacze Greenpeace'u. Obecnie obserwują plamę i pianę na wodzie na wodach Zatoki Awaczyńskiej, w jednej z jej mniejszych zatok. Plama kieruje się na południe, ku regionowi wulkanów Kamczatki, obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Winne glony?

Wśród wersji o naturalnej przyczynie skażenia wymieniane są mikroglony. - W miejscu, gdzie masowo się one rozmnażają, często dochodzi do spadku poziomu tlenu. Tam, gdzie na dnie jest niewielki parów znajdujemy ogromną ilość martwych organizmów - tłumaczył naukowiec Rosyjskiej Akademii Nauk Andriej Adrianow w telewizji państwowej Rossija 1.



Ekspertka Greenpeace'u zgadza się, że istnieją glony, które podczas kwitnienia mogą doprowadzić do śmierci organizmów morskich, ale - jak ocenia - nie w takiej skali. Argumentuje też, że zjawiska przyrodnicze są cykliczne, a więc, gdyby obecne skażenie miało źródło w przyrodzie, to powtarzałoby się.

Powiązany Artykuł

Mamut rosja syberia EN-1200.jpg
Historyczne znalezisko na Syberii. Bardzo dobrze zachowane szczątki mamuta

Ani mieszkańcy Kamczatki, ani miejscowi naukowcy nigdy wcześniej nie obserwowali takich wydarzeń jak teraz - podkreśla Sakirko.

REKLAMA

Odpady pod wulkanem

Zdaniem ekspertki teoretycznie możliwe jest skażenie ze składowiska znajdującego się pod wulkanem Kozielskim. U podnóża wulkanu zasypano około 108 ton pestycydów i odpadów chemicznych. O drugim możliwym źródle skażenia wielokrotnie pisały w ostatnim czasie rosyjskie media niezależne: obiekcie wojskowym w miejscowości Radygino. Składowano tu setki ton paliwa rakietowego i 20 tys. ton arsenu. Jednakże władze Kamczatki przekonują, że kontrola nie wykryła tam wycieku paliwa rakietowego.

Dotychczasowe badania wód wskazują jedynie na przekroczone stężenie produktów naftowych, fenolu i fosforanów. Na Kamczatce nie wykryto przekroczenia norm promieniowania ani skażenia powietrza. Gubernator Kraju Kamczackiego Władimir Sołodow ujawnił, że nie znaleziono w pobranych próbkach śladów tosycznego składniku paliwa rakietowego - dimetylohydrazyny.

Powiązany Artykuł

plastki ocean 1200 shutterstock.jpg
Ocean plastiku. W Atlantyku zanieczyszczeń jest 10 razy więcej, niż sądzono

Niezależne laboratoria

Działacze Greenpeace'u bardziej skłaniają się ku ocenie, że katastrofa łączy się z działalnością człowieka, ale - zastrzega Sakirko - badają wszystkie wersje. Zamierzają porównywać wyniki z niezależnych laboratoriów z rezultatami badań innych instytucji, w tym państwowych.

Na pytanie o źródło skażenia według ekologów mogą odpowiedzieć badania martwego bentosu. Fakt, że organizmy te zginęły, świadczy o tym, że do skażenia doszło nie tylko na powierzchni, ale i w głębi wód. Greenpeace zebrał materiał, który zamierza przekazać do niezależnych laboratoriów w Moskwie i Petersburgu.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej