Pierwsze spotkanie od 4 lat. W Paryżu rozmowy szefów dyplomacji Trójkąta Weimarskiego

W Paryżu w czwartek od rana trwają rozmowy szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego: Francji - Jeana-Yvesa Le Driana; Polski - Zbigniewa Raua i Niemiec - Heiko Maasa. To pierwsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów Trójkąta Weimarskiego od czterech lat.

2020-10-15, 11:42

Pierwsze spotkanie od 4 lat. W Paryżu rozmowy szefów dyplomacji Trójkąta Weimarskiego
Po zakończeniu rozmów planowane są krótkie oświadczenia dla mediów. Foto: MSZ/twitter

Z Paryża szef polskiej dyplomacji uda się jeszcze w czwartek do Berlina na rozmowy dwustronne z ministrem Maasem.

Powiązany Artykuł

Zbigniew Rau 1200 PAP.jpg
Prof. Miszczak o Trójkącie Weimarskim: jest równoramienny, Polska odgrywa coraz większą rolę

Do ostatniego spotkania szefów MSZ Polski, Francji i Niemiec w formule Trójkąta Weimarskiego doszło w 2016 r. Wówczas w Weimarze z okazji 25-lecia tego formatu spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier, Witold Waszczykowski i Jean-Marc Ayrault.

Natomiast spotkanie na szczeblu wiceszefów MSZ odbyło się pod koniec 2018 r.

Ostatnią wspólną aktywnością ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego na arenie międzynarodowej było wydanie na początku sierpnia oświadczenia przed wyborami prezydenckimi na Białorusi. Wówczas to szefowie MSZ Polski (Jacek Czaputowicz), Francji i Niemiec zaapelowali do władz białoruskich o przeprowadzenie wyborów zgodnych ze standardami międzynarodowymi i wyrazili oczekiwanie respektowania zasad demokratycznych.

REKLAMA

Trójkąt Weimarski powstał w 1991 r. Celem trójstronnej współpracy między Warszawą, Berlinem i Paryżem było początkowo wsparcie dla Polski w procesie integracji ze strukturami europejskimi. Po wstąpieniu Polski do UE Trójkąt stał się płaszczyzną politycznych konsultacji na tematy europejskie.

mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej