Głosy obywateli a głosy elektorskie. Wyjaśniamy system wyborczy USA

Amerykanie co cztery lata wybierają prezydenta, który może pełnić urząd maksymalnie przez dwie kadencje. Wybory wygrywa ten kandydat, który zdobędzie co najmniej 270 z 538 głosów elektorskich. W przypadku remisu 269 do 269 prezydenta wybiera Izba Reprezentantów większością głosów reprezentacji parlamentarnych z poszczególnych stanów. Gdyby taka sytuacja miała miejsce tym roku, to prawdopodobnie przywódcą państwa pozostałby Donald Trump.

2020-10-15, 10:41

Głosy obywateli a głosy elektorskie. Wyjaśniamy system wyborczy USA
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Rob Crandall/shutterstock

Liczba głosów elektorskich z poszczególnych stanów odpowiada wielkości ich delegacji parlamentarnych, czyli łącznej liczby senatorów i członków Izby Reprezentantów. Zamieszkana przez 40 mln Amerykanów Kalifornia ma 55 elektorów. Liczący 600 tys. mieszkańców stan Wyoming tylko 3. Przy zdobywaniu głosów elektorskich obowiązuje zasada "zwycięzca bierze wszystko".

Powiązany Artykuł

east news biden trump 1200.jpg
Pierwsza debata prezydencka w USA. Irena Lasota: była bardzo "nieamerykańska"

Głosy elektorskie

Wyjątkiem są Nebraska i Vermont, gdzie po dwa głosy elektorskie otrzymuje zwycięzca na poziomie stanowym i po jednym głosie przypada na każdy z dwóch okręgów parlamentarnych.

Liczba głosów elektorskich przypisana poszczególnym stanom nie jest proporcjonalna do liczby ich mieszkańców.


Wybory prezydenckie w USA w 2020 r. Mapa elektorska Wybory prezydenckie w USA w 2020 r. Mapa elektorska

W kolegium elektorskim nadreprezentację mają słabiej zaludnione, rolnicze stany, które zwykle głosują na republikanów. Na przykład cztery zachodnie stany USA - Montana, Wyoming, Dakota Północna i Dakota Południowa, które łącznie liczą 3 miliony 200 tys. mieszkańców, mają 12 głosów elektorskich.

REKLAMA

Licząca 5 mln 600 tys. mieszkańców Minnesota ma ich tylko 10. Nieproporcjonalny podział głosów elektorskich jest jednym z powodów, dla których, zdobywając mniejsze poparcie w skali kraju, można wygrać wybory prezydenckie.

Taka sytuacja miała miejsce w 2016. Donald Trump uzyskał wówczas 3 mln głosów mniej niż Hillary Clinton, ale zdobył 306 głosów elektorskich, podczas gdy jego rywalka z Partii Demokratycznej tylko 232.​

Marek Wakuski/kb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej