"Projekt w pełni gotowy, ruszają instalacje sprzętu". Dr Zaczyński o szpitalu na Stadionie Narodowym
- Projekt szpitala na Stadionie Narodowym jest w pełni gotowy, na teren stadionu wjeżdżają tiry ze sprzętem, teraz jest kwestia jego instalacji - powiedział dr n. med. Artur Zaczyński, zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
2020-10-19, 20:30
Powiązany Artykuł
Tymczasowy szpital na PGE Stadionie Narodowym. Dworczyk: chcemy, by był gotowy za kilka dni
Wcześniej szef KPRM Michał Dworczyk informował, że pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19, który będzie zlokalizowany na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie, będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych.
- Przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19. Projekt nowelizacji ustawy w Sejmie
- Prof. Horban na czele grupy rządowych doradców epidemiologicznych. Premier: to wybitny specjalista
- Docelowo będziemy chcieli, aby była możliwość rozwinięcia tej liczby łóżek do tysiąca - mówił Dworczyk. Podczas poniedziałkowej konferencji poinformowano też, że dr Zaczyński będzie bezpośrednio nadzorował pracę szpitala tymczasowego, który będzie filią szpitala MSWiA.
Dr Zaczyński powiedział, że istnieje gotowy projekt tymczasowego szpitala. - Wszystko jest wyrysowane w sposób zamknięty z projektu architektonicznego i teraz jest kwestia instalacji, które są gotowe do wdrożenia - zapewnił Zaczyński.
REKLAMA
- Sprzęt mamy, ludzi mamy pod parą, więc odpalamy - powiedział. Jak sprecyzował, "na razie zajmujemy wschodnią część" kompleksu Stadionu Narodowego, w tym m.in. duże sale tam położone. Podkreślił jednocześnie, że nie ma mowy o wykorzystywaniu dla celów szpitalnych płyty stadionu.
Powiązany Artykuł
Szef MSWiA: jesteśmy gotowi w najbliższym czasie otworzyć sieć tymczasowych szpitali
Odnosząc się do prac dostosowawczych na Stadionie Narodowym, zaznaczył, że chodzi m.in. o montaż "śluz, wyposażenie sal diagnostycznych, pracowni tomografii komputerowej i rentgena, ale także o instalację gazową i elektryczną podpiętą do gniazd tlenowych" oraz infrastrukturę do funkcjonowania respiratorów.
Jak dodał, "strefa socjalna na Stadionie Narodowym jest bardzo duża". - Tu można trzy szpitale postawić. Gdy będzie potrzeba, jest 3,5 tys. miejsc w parkingu podziemnym, który jest ogrzewany i gotowy do zajęcia, ale na razie nie róbmy nadmiarowości - mówił.
Zaczyński przekazał też, że obecnie na teren Stadionu Narodowego wjeżdżają tiry ze sprzętem, który za chwilę będzie montowany.
REKLAMA
Cel: skompletować odpowiedni zespół
Z kolei w TVN24 dr Zaczyński zaznaczył, że skompletowanie zespołu do szpitala tymczasowego nie może się odbyć kosztem placówek stołecznych. - To jest właśnie pytanie i prośba do mediów też - wiemy, że to nie może być kosztem żadnego ze szpitali warszawskich, jednego czy drugiego, żeby przeszczepić zespół, raczej tutaj trzeba sobie policzyć, że jeżeli z tysiąca ośrodków z całej Polski jedna osoba by się zgłosiła do pracy tutaj, byłaby oddelegowana, to byśmy mieli nadmiarowość obsługi - powiedział.
Według Zaczyńskiego, potrzeby szpitala na PGE Narodowym to około 50-80 pielęgniarek miesięcznie. Zaznaczył, że osoby te dyżurowałyby w zmianach 12-godzinnych lub 24-godzinnych. - Nie jest tak, że 80 pielęgniarek będzie pracowało przy 500 pacjentach. Trzeba liczyć etaty, a nie stanowiska - wyjaśnił. Dodał, że pielęgniarki mieliby wspierać ratownicy medyczni.
Pytany o liczbę potrzebnych anestezjologów, Zaczyński tłumaczył, że w początkowej fazie jeden taki specjalista miałby nadzorować stanowisko intensywnej terapii. Później - jak zapewnił - liczba anestezjologów byłaby zwiększana tak, aby zapewnić prawidłowe leczenie osób podłączonych do 50 respiratorów.
- Mam nadzieję, że to się nigdy nie wydarzy, ponieważ mówimy o 50 respiratorach gotowych, ale to już w momencie przeciążenia systemu, żebyśmy byli gotowi przyjąć tę pierwszą falę ciężko chorych, w przypadku, gdyby zabrakło miejsc na OIOM-ach - tłumaczył dyrektor.
REKLAMA
Stadion zamknięty dla odwiedzających
Z kolei rzecznik prasowa zarządcy stadionu PGE Narodowy Monika Borzdyńska poinformowała PAP, że obecnie w związku z przygotowywaniem szpitala tymczasowego na stadionie, od poniedziałku arena jest zamknięta dla odwiedzających.
- Dlatego też wszystkie bramy stadionu są zamknięte, a działanie stałych atrakcji, jak wycieczki z przewodnikiem czy punkt widokowy, zostaje zawieszone do odwołania - powiedziała Borzdyńska. Jak dodała, odwołano też konferencje biznesowe.
***
***
pb
REKLAMA
REKLAMA