- Jak długo jeszcze zmieniamy czas?
- Jakie rodzi to utrudnienia?
- Jak sobie radzą koleje, linie lotnicze?
Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie jeszcze w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku.
Czasy jednak się zmieniły.
Pod koniec marca 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za regulacjami, które mają znieść w państwach UE zmianę czasu, czyli przestawiania zegarków dwa razy w roku.
Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 r. Państwa członkowskie mają zachować prawo do decydowania o swojej strefie czasowej.
Wpływ zmiany czasu na zdrowie
Dr n. med. Dorota Wołyńczyk-Gmaj, psychiatra i specjalista ds. zaburzeń snu podkreśla, że nauka nie jest jednoznaczna w kwestii wpływu zmiany czasu na zdrowie.
- Wyniki badań są sprzeczne lub wykluczające się. Wynika to z faktu, że badania są prowadzone na różnych grupach, w różnych krajach leżących na różnych szerokościach geograficznych, i różne są metodologie tych badań. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, jak zmiana wpływa na stan zdrowia człowieka - mówi.
Zmiana czasu a podróż pociągiem
PKP Polskie Linie Kolejowe zapewniają, że są w gotowości do sprawnego prowadzenia ruchu pociągów podczas zmiany czasu. Na zmianę czasu opracowany jest specjalny rozkład jazdy.
Informacji o kursowaniu pociągów udzielają przewoźnicy kolejowi. Szczegółów można się dowiedzieć np. za pośrednictwem stron internetowych przewoźników, ich profilów na Facebooku, infolinii oraz u konduktorów.
Jak wygląda sprawa z osobami podróżującymi samolotem? Osoby, które wylecą przed godz. 2.00 w nocy, wybierają się najczęściej w podróż standardowo i po przylocie dostosowują swoje zegarki do obowiązującej w miejscu przylotu godziny.
Z kolei ci, którzy wylatują po godz. 3.00 nad ranem, lecą już w czasie zimowym.
***
Zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na zimowy czas środkowoeuropejski (CSE) odbywa się w Polsce na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021.
Zmiana czasu stosowana jest w prawie 70 krajach na świecie, głównie w Europie i Ameryce Północnej. Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają tylko Islandia, Białoruś i Rosja.
***
Przestawianie zegarów na świecie (opr. Małgorzata Latos, Maciej Zieliński/PAP)
PAP/rmf24.pl/plk-sa.pl/bluesky.pl/twitter.com
pb