"Walcząc z pandemią, musimy też pamiętać o osobach dotkniętych innymi chorobami". Sałek o Funduszu Medycznym

- Fundusz Medyczny to kontynuacja działań i zapowiedzi pana prezydenta Andrzeja Dudy. Dobrze, że podpisano dziś stosowną ustawę. (…) Było zapotrzebowanie na tego typu podejście legislacyjne w ochronie zdrowia, była akceptacja ze strony wszystkich stronnictw politycznych - powiedział Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.

2020-10-20, 14:21

"Walcząc z pandemią, musimy też pamiętać o osobach dotkniętych innymi chorobami". Sałek o Funduszu Medycznym
Paweł Sałek. Foto: PR24/AK

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Funduszu Medycznym. Powołanie Funduszu Medycznego prezydent zapowiedział w marcu, a pod koniec czerwca złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

Powiązany Artykuł

dziecko szpital shutt-1200.jpg
Choroby rzadkie wcale nie są takie rzadkie

- To dla mnie bardzo ważny moment, ale mam nadzieję, że przede wszystkim jest to bardzo ważny moment dla polskich pacjentów, dla rodziców, którzy wychowują i na co dzień martwią się ogromnie o zdrowie swoich dzieci, często dotkniętych chorobami rzadkimi czy nowotworowymi - mówił prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Walka z koronawirusem i troska o pacjentów z innymi schorzeniami

Paweł Sałek podkreślił, że podpisanie ustawy, to kontynuacja działań i zapowiedzi prezydenta z okresu pierwszej kadencji, a następnie kampanii wyborczej. - Był to zapowiedziany projekt legislacyjny, z którym wystąpił Andrzej Duda. Dobrze, że podpisano dziś stosowną ustawę, bo oprócz walki z pandemią, musimy też pamiętać o tych, którzy są dotknięci innymi chorobami - wskazał gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Posłuchaj

Paweł Sałek o podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawie dot. Funduszu Medycznego raz o unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności i zagrożeniach, jakie mogą z niej wynikać ("Temat dnia/Polskie Radio 24") 18:50
+
Dodaj do playlisty

Dodał, że konieczność uruchomienia Funduszu Medycznego jest bardzo ważna, gdyż dzięki niemu będzie także możliwość rozwoju naukowego polskiej służby zdrowia, a także zakupów interwencyjnych i działań punktowych. 

Powiązany Artykuł

dziecko lekarz shutterstock 1200x660.jpg
Mukopolisacharydoza - przyczyny choroby, diagnostyka i możliwości leczenia

Ponadpartyjna i ponadpolityczna ustawa

Ustawa dotycząca Funduszu Medycznego została przyjęta przez Sejm przeważającą liczbą głosów. Paweł Sałek przypomniał, że opowiedziało się za nią blisko 440 posłów.

- Jest to ustawa ponadpartyjna, ponadpolityczna. Było zapotrzebowanie na tego typu podejście legislacyjne w ochronie zdrowia, była akceptacja ze strony wszystkich stronnictw politycznych - stwierdził rozmówca Antoniego Trzmiela.

----------------------------

REKLAMA

Fundusz Medyczny ma finansowo wspierać poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę i terapię, a także uzyskiwanie świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności przez dzieci oraz innych pacjentów cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe.

Ustawa gwarantuje corocznie Funduszowi Medycznemu wypłatę z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 4 mld zł, począwszy od 2021 r. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Paweł Sałek, doradca prezydenta RP
Data emisji: 20.10.2020
Godzina emisji: 13.40

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej