Prof. Ryba: powiązanie praworządności z funduszami elementem budowy unijnego superpaństwa

- Chęć uzależnienia wypłat unijnych środków od tzw. praworządności to nic innego jak wola Berlina i Paryża. Ci, którzy się im nie podporządkują, nie dadzą się scentralizować lub wręcz skolonizować, jak określają to niektórzy politycy, nie otrzymają pieniędzy - powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

2020-10-21, 10:50

Prof. Ryba: powiązanie praworządności z funduszami elementem budowy unijnego superpaństwa
jakie będą skutki skandalu z Evą Kaili w roli głównej dla europejskiej polityki? . Foto: symbiot/ Shutterstock

Wśród unijnych urzędników nie ustają dyskusje dotyczące możliwości wprowadzenia mechanizmu powiązania funduszy unijnych z zasadą tzw. praworządności. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się m.in. Polska i Węgry, które uważają to za formę politycznego nacisku.

Powiązany Artykuł

shutterstock unia europejska free komisja europejska free ue free ke free 1200.jpg
"UE stoi na krawędzi katastrofy". Belgijski historyk tworzy nową preambułę unijną

- W Unii Europejskiej trwa przyspieszona próba budowy superpaństwa, co widać chociażby po chęci przeforsowania tego właśnie pomysłu. To nic innego jak wola Berlina i Paryża. Zmierza to do podporządkowania wszystkich wielkim graczom - ocenił prof. Mieczysław Ryba.

"W biurokracji brukselskiej nie nastąpiła żadna refleksja"

Jak zauważył politolog, ci, którzy "nie podporządkują się woli Francji i Niemiec, nie dadzą się scentralizować lub wręcz skolonizować", nie otrzymają pieniędzy.

Posłuchaj

Prof. Mieczysław Ryba o polityce prowadzonej przez największe państwa Unii Europejskiej wobec pozostałych krajów członkowskich ("Temat dnia/Gość PR24") 22:55
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

elektrownia atomowa free temelin shutter 1200.jpg
Marcin Roszkowski: Niemcy i Francja chcą, aby cała Europa odeszła od atomu

- Poprzednia polityka centralizacyjna w Unii Europejskiej doprowadziła do brexitu. W biurokracji brukselskiej, podległej Berlinowi, nie nastąpiła mimo to żadna refleksja, procesy związane ze wspomnianą polityką są wręcz przyspieszane - stwierdził prof. Ryba.

REKLAMA

Znaczenie zagranicznego kapitału w mediach

Zdaniem rozmówcy Michała Rachonia, unijni urzędnicy, chociażby w przypadku Polski, korzystają z pewnej specyficznej sytuacji.

- Wywieranie takiej presji i niepowodowanie zwiększonych nastrojów eurosceptycznych możliwe jest wtedy, gdy dane państwo pozbawione jest w dużej mierze swoich mediów. Wtedy społeczeństwo nie reflektuje tej presji, ma podawane, że to rząd polski doprowadza do destrukcji Wspólnoty, opierając się "wspaniałym" pomysłom praworządności i tworzenia nowej ideologii - zaznaczył i dodał, że duża część polskiego dyskursu społecznego jest właśnie pod kontrolą zewnętrzną.

* * *

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Mieczysław Ryba, politolog z KUL
Data emisji: 21.10.2020
Godzina emisji: 09.33

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej