Marcin Roszkowski: Niemcy i Francja chcą, aby cała Europa odeszła od atomu
- Polski atom byłby potrzebny, szczególnie w momencie, kiedy skończy się w kraju węgiel brunatny, czyli w połowie lat 30. XXI wieku - powiedział Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Dodał, że Unia Europejska będzie tego typu technologii "przeszkadzać".
2020-10-19, 16:05
Podczas szczytu Inicjatyw Trójmorza dojdzie do rozmowy pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z sekretarzem energii USA Danem Brouillette. Tematem rozmowy, która będzie miała charakter zdalny, będzie polsko-amerykańska umowa o partnerstwie na rzecz rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ).
Posłuchaj
- Współpraca w sektorze energii atomowej jest obiecująca szczególnie w kwestii małych elektrowni modułowych, które firmy w Stanach Zjednoczonych przygotowują. Polski atom byłby potrzebny, szczególnie w momencie, kiedy skończy się w kraju węgiel brunatny, czyli w połowie lat 30. XXI wieku. A to już za chwilę, w perspektywie energetycznej to krótka chwila - ocenił Marcin Roszkowski.
Powiązany Artykuł
Piotr Naimski: protesty przeciwko projektowi Nord Stream 2 w pełni uzasadnione
"Niemcy i Francja odchodzą od atomu"
Ekspert przypomniał, że podobny pomysł na atom w Polsce miał Donald Tusk podczas pierwszej kadencji. Zaznaczył, że ponieważ potrzebujemy tego typu elektrowni w latach 30., to należało ją wówczas zacząć budować. - Teraz jest krucho z czasem - przyznał.
Jak zaznaczył Marcin Roszkowski, "kraje, które mają najwięcej do powiedzenia w przestrzeni politycznej w Unii Europejskiej - Niemcy i Francja - zdecydowały się odejść od atomu w Europie". - Ta energetyka nie będzie w żaden sposób wspomagana - wskazał i dodał, że Wspólnota będzie wręcz "przeszkadzać tego typu technologii".
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący:
Gość: Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego
Data emisji: 19.10.2020
Godzina emisji: 15:33
Polskie Radio 24/ms, PAP
Polecane
REKLAMA