KE wyemitowała obligacje za 17 mld euro. Środki trafią m.in. na ochronę miejsc pracy

Komisja Europejska przeprowadziła pierwszą emisję obligacji społecznych o wartości 17 mld euro, by sfinansować instrument SURE, który ma pomóc chronić miejsca pracy i utrzymać zatrudnienie. Zainteresowanie 13-krotnie przebiło podaż.

2020-10-22, 08:25

KE wyemitowała obligacje za 17 mld euro. Środki trafią m.in. na ochronę miejsc pracy
Siedziba Komisji Europejskiej (zdjęcie ilustracyjne). Foto: Hadrian/ Shutterstock

Bruksela wrzuciła na rynek dwa rodzaje obligacji: o wartości 10 mld euro z terminem wykupu w październiku 2030 r. i o wartości 7 mld euro z terminem wykupu w 2040 r. Zainteresowanie inwestorów było bardzo duże. Oferta zakończyła się 13-krotną nadsubskrypcją, co pozwoliło uzyskać korzystną wycenę obu obligacji.

Największa w historii emisja obligacji

– Dzięki tej operacji Komisja Europejska wykonała pierwszy krok na drodze do głównej ligi na światowych rynkach kapitału dłużnego. Duży popyt ze strony inwestorów oraz korzystne warunki, na jakich emisja się odbyła, są kolejnym dowodem dużego zainteresowania obligacjami UE – oświadczył unijny komisarz ds. budżetu Johannes Hahn.

Z informacji podanych przez KE wynika, że obligację 10-letnią wyceniono na poziomie 3 punktów bazowych powyżej średniej stopy swapowej (stopy kontraktów wymiany procentowej, w ramach których strony zabezpieczają się przed ryzykiem procentowym). Natomiast obligację 20-letnią wyceniono na poziomie 14 punktów bazowych ponad średnią stopę swapową.

To największa w historii emisja obligacji przez Komisję. Warunki, na jakich pożyczane są środki na rynku, są przekazywane bezpośrednio państwom członkowskim, otrzymującym pożyczki w ramach instrumentu SURE.

Powiązany Artykuł

szczepionka free shutt 1200 .jpg
400 milionów dawek szczepionki na COVID-19. KE podpisała umowę



Emisja ma charakter obligacji społecznych

REKLAMA

Środki zebrane na rynkach finansowych zostaną przekazane państwom UE w formie pożyczek, aby pomóc im w pokryciu kosztów bezpośrednio związanych z finansowaniem krajowych mechanizmów zmniejszonego wymiaru czasu pracy i podobnych środków wprowadzonych w reakcji na pandemię. Programy takie, które wprowadziło wiele państw członkowskich, w tym Polska, miały powstrzymać zwalanie pracowników, w czasie gdy przedsiębiorstwa ich nie potrzebowały.


W ramach instrumentu SURE na ochronę miejsc pracy i utrzymanie zatrudnienia wsparcie otrzyma 17 państwa członkowskich. Do Polski ma popłynąć 11,2 mld euro, trzecia najwyższa kwota po Włoszech i Hiszpanii. Ten pierwszy kraj ma otrzymać 27,4 mld euro, a drugi 21,3 mld.
KE ogłosiła na początku miesiąca, że całość emisji w ramach instrumentu SURE, do wysokości 100 mld euro, będzie miała charakter obligacji społecznych. Współprowadzącymi księgę popytu w tej operacji były banki: Barclays (IRL), BNP Paribas, Deutsche Bank, Nomura i UniCredit.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej